İnstagram sayfanızın neden büyümediğinden emin değilseniz, 2021’de bu genel instagram hataları ndan birini yapıyor olabilirsiniz! Bunları sosyal medya stratejinizden çıkarabilmeniz ve istikrarlı bir şekilde büyüyebilmeniz için kaçınmanız gereken 10 Instagram hatasından oluşan öznel listemi derledim.

Bana sürekli soruluyor… Ahmet, instagram sayfam neden büyümüyor?! Daha sonra onun mini bir Instagram profil incelemesini yapıyorum ve genellikle bu pazarlama hatalarından birini ya da birkaçını hatta çoğunu görüyorum. Bunlardan herhangi birini yapıyorsanız, 2021’de Instagram’da büyümemenizin sebebi bu olabilir.

Sadece gördüğüm genel hataları değil, bazı instagram story hatalarını veya instagram hashtag hatalarını da ekledim. Bunlardan herhangi birini yapıyor musun? Onları birlikte düzeltelim!

Genel instagram Hataları

İşinize yarayacak ipuçları ile kaçınmanızı istediğim genel instagram hatalarının bir listesini topladım. Kendi hesabınızın mini denetimini yapın ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi görün.

Hazır mısın? Hadi başlayalım!

Kendi hatalarınızdan veya başkalarının hatalarından ders almak, gelişmenin en iyi yoludur. Çünkü bu sadece kullanabileceğiniz yeni instagram stratejileri veya taktikleri aramakla ilgili değil, bu yanlış adımlar ve aynı zamanda yanlış yapıyor olabileceğiniz konusunda dikkatli olmak ve sürekli olarak hataları ortadan kaldırmak için çabalamak hakkında.. Öyleyse hemen birlikte düzeltelim!

1. Gönderilerin altındaki altyazıları atlama

Temel bir hata gibi görünmeyebileceğini biliyorum ama yine de her şeyin doğru yapıldığından emin olun. İnstagram’da yeni ilham verici şeyler aramak için hesaplarda, takipçiler arasında geziniyorum ve profillerde neler olduğunu kontrol ediyorum ve her ikisinden birinde hiç başlık yok veya tamamen bağlam yok yani paylaşılan görselle alakalı hiç bir içerik yok.

Bence hiç altyazı olmaması durumu oldukça açıklayıcı, tamam instagram görseli ön plana çıkaran bir platform ama kullanıcı deneyimi açısından görselinizle ilgili takipçilerinize bilgi sunmanız önemli. Tercihen kısa bilgiler ama anlaltım dilinizde ve görselle bağlamda sıkıntı yaşamıyorsanız uzun bir alt yazı da yazabiirsiniz.

Diyelim ki bir yere seyahat ediyorsunuz. Bir göl görüyorsun, muhteşem bir fotoğraf çekiyorsun, Instagram’a atıyorsun ve “Ne güzelmiş” diyorsunuz. İlgiyi çekmek için bazı emojiler veya bazı hashtag’ler kullanıyorsunuz.

Peki bu paylaşım takipçilerinize ne veriyor?
Onlar bu fotoğrafı görüyorlar, nerede olduğunuzu bilmiyorlar (eğer konumu eklemediyseniz), güzel bir göl ve doğa resmi görüyorlar, bir beğeni bırakabilirler veya bırakmayabilirler, ama daha fazlası yok.. bu yüzden onu bakıp geçiyorlar. Bence bu çok büyük bir hata çünkü orada herhangi bir değer sağlamıyorsunuz.

Peki bunun yerine ne yapabilirsin? Gönderinin amacını düşünün.
Neden paylaşmak istiyorsun?
Hayalinizdeki müşteri açısından ilham verici, bilgilendirici, eğitici mi? ya da ideal takipçileriniz, İçerik stratejinizde belirlediğiniz belirli bir içerik kalıbına mı giriyor?

Pilates eğitmeniyseniz ve hesabınızda sağlık ve fitness hakkında konuşuyorsanız, paylaştığınız göl fotoğrafı altında , zaman zaman dışarıda çalışmayı nasıl sevdiğiniz ve manzaraların nasıl olduğu hakkında daha fazla konuşabilirsin böylesi doğayı takdir etmeni sağlar.
İş geliştirme ve kafa yapısı hakkında konuşan bir iş stratejisti olarak, yaratıcılığınızı yenilemek için tam dinlenme, ara verme ve doğada mola vermenin önemini açıklayabilirsiniz,

Seyahatlerinizi paylaşırsanız, burayı nasıl bulduğunuzu, ne bulduğunuzu anlatabilirsiniz. Bu göldeyken yaptıkların, belki sana çocukluk anılarını hatırlattıysa güzel bir malzeme çıkar ..

Gördüğünüz gibi, bir görüntü insanlara pek çok farklı şeyi temsil edebilir. Sizi Instagram’da benzersiz kılan şey, bakış açınızı paylaşmaktır. Buradaki amaç, benzersiz anlatım sesiniz aracılığıyla değer sağlamak ve takipçilerinizi buna ikna etmektir.

2. Bio’da Link Yok

Sosyal medyada oluşturduğunuz trafik ne olursa olsun, her zaman bir şeye yönelik olmalıdır. Kendi kişisel hesabınız ya da işletme hesabınız bir istisna değildir. Bir içerik oluşturucu olarak, stratejik olarak rehberlik etmesi için biyografinize bir bağlantı eklemeniz gerekir. Bu bir web sitesi, mağazanızda özel bir fırsat veya hatta büyütmeye çalıştığınız başka bir sosyal medya kanalı da olabilir.

Ama şimdiden köpüren soruların sesini duyabiliyorum… “ama benim bir web sitem yok ki! ” olabilir:)
Mesele şu esasında, sosyal medyanızı yönlendirerek hedeflerinize ulaşmak için bir web sitenizin olmasına gerek yok. Takipçilerinize veya ziyaretçilerinize rehberlik etmek için kullanabileceğiniz pek çok başka yol var.
Gitmelerini istediğiniz yeri belirleyin. Bunlar şu olabilir, bir anket, sipariş formu, abonelik formu, ücretsiz olarak oluşturduğunuz bir açılış sayfası olabilir ve çok daha fazlası…

Sosyal ağlarda ne yaratırsanız yaratın, her zaman bir tür hedefiniz vardır, ister büyümek için olsun, isterse iş, marka anlaşmaları yapmak, etkileyici olmak, uzman olmak için yapmış olsanız bile, düzenli gönderilerinizle elde etmek isteyebileceğiniz pek çok farklı şeyde hedefi belirleyin ve bağlantının genel stratejinize nasıl fayda sağlayabileceğini görün.

E-posta listenizi oluşturmak ister misiniz?
Ücretsiz bir Mailchimp açılış sayfası aracılığıyla dağıtabileceğiniz free’nizi (ücretsiz ) bağlayın.

Buna da Bakın:  Etkileşimi Artırmak İçin En İyi Pinterest Pazarlama Stratejileri

Takipçilerinizin sizinle nasıl çalışacakları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını mı istiyorsunuz? Onlara ne yaptığınızı ve sizinle nasıl iletişim kuracaklarını söyleyene kadar basit bir Canva web sitesi oluşturun. Tamamen işlevsel bir web sitesi elde edebilirsiniz. Her zaman bir geçici çözüm vardır, sadece yaratıcı olmanız gerekir. O yüzden artık bahane yok ve o bağlantıyı hazırla 😉

4. Vurguları Kullanmamak ( Öne Çıkanlar )

Instagram hikayelerinde paylaşım yapıyor ancak bazılarını öne çıkanlara kaydetmiyorsanız stratejik olarak, daha fazla hizmet etmek ve etkileşim kurmak için çok fazla fırsatı kaçırıyorsunuz demektir takipçilerinizle! Bu benim kişisel profilimdeki en büyük Instagram hatalarımdan biri, bu yüzden kesinlikle üzerinde çalışmak istediğim bir şey.

Öne Çıkanlar’ı kullanmak, işinizin ve sizin ne hakkında olduğunuzu sergilemenize gerçekten yardımcı olabilir, hedef kitlenizi eğitin ve potansiyel olarak takipçilerinizi müşterilere dönüştürün. Bunu düşünürseniz, profil resminiz ve biyografiniz dışında, Öne Çıkanları ayarlamak sıradaki şeydir.

İnsanlar profilinizde gezindikleri zaman öne çıkanlar ilk göze çarpan yerdir, bu yüzden kesinlikle bundan yararlanmalısınız. Burada öne çıkanlar görüntülenmiyorsa, takipçilerinizin görecek hiçbir şeyi yoktur. Gönderileriniz dışında ve belirli bir şey arıyorlarsa devam edebilirler ancak çok çabuk sıkılabilirler.

Aramalarında ve aslında bazı yararlı ve bilgilendirici özelliklere sahip öne çıknaları görürlerlerse onunla ilgilenmeli muhtemeldir. Tabiki her öne çıkana doğru başlık yazmanız önemli. Çünkü takipçileriniz aradıkları şeyin o başlık altında bulabileceklerini bilmeliler. Alakasız şeyler olmamalı!

5. Kötü Bio

Kafası karışık ziyaretçiler istemezsiniz değil mi? İnstagram profilinizi siz olarak kabul edersek bio’nuz da sizin kartvizitinizdir. Boş bir kartvizit dağıttığınızı düşünün ya da kartvizitin üstünde Cemal Süreya dan bir şiir parçası , söz yazdığını düşünün 🙂 Bu, profilinizi mahvedebilir çünkü insanlar sizin kim olduğunuzun temellerini bilmiyorlar.

Güzel kardeşim sen ne yaparsın, ne satarsın, ne teklif edersin? Tüm bunları özetleyip bio’nu yazmalısın. “Amaan sıkıntı yok yeaa” diyorsan eğer, yapma! Bu kötü bir ilk izlenimdir ve sonuçta asla kötü bir ilk izlenim bırakmak istemezsiniz.

Dikkat süremizin akvaryum balığı aşamasının çok ötesinde daraldığı dünyada 😉 Burada kim olduğunuzu ve insanlara nasıl yardım ettiğinizi açıkça belirtin, güzel fotoğraflarınız veya videolarınız olsa bile daha uzun süre kalmak ve profilinizi takip etmek için insanların bir nedeni olmayacak.. Onlara neden verin! onca profil varken neden sizi seçsinler? 😉

Hedef kitlenizi ve biyografideki amacınızın gerçekte ne olduğunu düşünün. Kendinizi tanıtmak, ilgi çekici, ilginç, profesyonel olmaktır. Benim tavsiyem her zaman kim olduğunuzu, insanlara nasıl yardım ettiğinizi ve neler sunduğunuzu açıkça ortaya koymaktır. Buna harekete geçirici mesaj ve web sitenize veya teklifinize trafik çekmek için bir bağlantı dahildir.

Açık, net ve kısa olun, anahtar kelimeler ekleyin ve varsa potansiyel olarak bazı sosyal kanıtlar ekleyin. Ve fiziksel bir işletmeyseniz, iletişim butonu ve bir konum eklemeyi de unutmayın.

6 – Biyografinizde hashtag kullanmak

Bu biraz tartışmalı olabilir ama ben katılıyorum buna.. Biyografinizde hashtag kullanmayın ve işte bu yüzden ideal olmadığını düşünüyorum. Neden mi ? Bio’da ki Hashtag’ler tıpkı gönderilerinizdeki gibi tıklanabilir, böylece birisi profilinizi, biyografiyi okur ve ardından hashtag’lere tıklar, ona yönlendirilirler ve hoop ziyaretçi profilinizden gitti.

Neden birine oradan çıkması için bir fırsat veriyorsun? Neden ha neden neden :/ 🙂 Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı kategorize etmek istediğinizi anlıyorum, ancak basit metin kullanarak ve hashtag’ler yerine emojiler çok daha iyi bir yoldur.

Bir istisna var. Eğer kendinize ait markalı bir hashtag’ınız varsa İnsanların fotoğraflarını etiketleyebilecekleri bir meydan okumanız veya teşvik eden bir mağazanız varsa, insanların bir kıyafet, çiçek veya sanat gibi satın aldıklarını paylaşmaları için, o zaman elbette tanıtmak istiyorsanız biyografinizde paylaşabilirsiniz. Aksi takdirde, orada hashtag kullanmaktan uzak durun. Hashtag kullanmanın bundan daha iyi yolları var 🙂

Buna da Bakın:  En Başarılı Ağ Pazarlama Liderlerinin bildiği, Sizin bilmediğiniz Formül (HİK Sistemi)

7. Kapaksız videolar
Videoların sosyal medya için çok önemli bir format olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu yüzden eyy içerik oluşturucular instagramda iyi miktarda video içeriği çıkardığınızdan emin olun. Ancak sürekli yapıldığını gördüğüm bir hata var ve bu hatayı bende unuttuğumdan çok yapıyorum. 😛

Kapakları ayarlamadan Instagram’a video gönderme. Canva ile çok basit bir şekilde kapak hazırlayabilirsiniz. Yalnız bazı insanların Canva’da video oluşturması ve tasarımın öğelerini daha sonra çoğaltarak aynı şekilde tek tip olarak kullanmaları da hatalı bir durum.

Marka renklerini kullanarak ama her videoya özgün kapaklar oluşturmadığınızı düşünürseniz, göze çok fazla kafa karıştırıcı geliyor ve bunlardan yeterince yayınlarsanız, profilinizi ziyaret eden kişiler, seçiciliğin zayıf olduğu bir durumda içeriğinizin ne hakkında olduğunu maalesef ki seçemediği için bilemiyor.

Ayrıca, kim daha fazlasını okumak veya görmek için böyle bir gönderiye tıklar ki? Her seferinde yapmanız gereken şey, yayınlamadan önce kapağı değiştirdiğinizden emin olmaktır.

7. İlgi çekici değilsin

Paylaşılacak resmi seçtiniz, altyazı yazıyı yazdınız, hashtag’leri yazıp konum eklediniz ve Instagram’da paylaştınız. Ardından uygulamayı kapatarak “ohh be yayınladım bitti” deyip keyfinize bakıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Tek duyduğum “IG’ımda etkileşim yok”. Ama sonra profilleri ziyaret ediyorum, denetimler yapıyorum ve aklıma gelen ilk şey, aldıkları yorumların cevapsız bırakıldığı…

Kardişim birisi kısa bir yorum, bir soru veya hatta bir şey yazmak için zaman ayırdı. Sen bir emoji ve onu bir yanıtla süslemeyecek misin? ” banane , banane ” 🙂 diyorsun öyle mi ? Eğer öyleyse, peşinden koştuğunuz yüksek bir etkileşim oranını hak etmiyorsunuz demektir ki zaten insanlar bir kere yorum yazar siz ilgi göstermediğiniz ve onu cevapsız bırakıp değersiz hissettirdiğiniz için bir daha yazmaz.

Diğer insanların tepkileriyle ilgilenmek sizin göreviniz. Sosyal medya aslında sosyaldir ve gerçek bağlantılar yaratmakla ilgilidir. Nasıl ki bir müşterinizi fiziksel bir ortamda yüz yüze dinliyor onunla beş duyunuz ile iletişim halinde oluyorsanız Sosyal medya takipçilerinizin makine değil gerçek birer insan olduğunun biincinde olun.

Gerçek ve dürüst bir katılım istiyorsanız, yalnızca karşılık vermekle kalmayıp proaktif olarak da harekete geçmeniz gerekir. Platformdaki diğer içerik oluşturucularla etkileşim kurun. Buna takipçilerinizle başlayın. Onları gerçekten tanıyın, sohbet başlatın, gönderilerinin altına gerçekten yorum yapın, oy verin, hikayelerindeki anketlerde, DM’lerini yanıtlayın veya daha iyisi, onlara kendiniz ulaşın.

Ardından, en sevdiğiniz içerik oluşturuculara veya sevdiğiniz ve nişinizde saygı duyduğunuz kişilere geçin ve aynı şeyi yapın. Beğen, yorum yap, paylaş, DM at.

Bu, bir topluluk oluşturmak ve nasıl daha fazla etkileşim elde edebileceğinizi merak etmemekle ilgilidir. Bu yüzden bugün size bir meydan okumam var. Bugün Instagram’da 5 kişiyle etkileşim kurun ve aşağıdaki yorumlarda nasıl gittiğini bana bildirin. Unutmayın, gerçek etkileşime odaklanın, alakalı yorumlar bırakın ve onlarla daha uzun yorumlar yapmaya çalışın, iki veya üç kelimeden daha fazla. Sonunda büyümeye katkıda bulunan şey budur.

9. Takipçi Satın Almak

Milyonlarca kez söylenmiş olsa da tekrar edeceğim çünkü hala sorular alıyorum bunun hakkında. Şeytana uyup 🙂 Takipçi satın almaya değer mi? Cevap HER ZAMAN HAYIR ve bunun yapabileceğiniz en ciddi hatalardan biri olduğunu düşünüyorum. Instagram’da büyümeye çalışırken yaptığınız, takipçi satın alırken, rastgele bir grup etkin olmayan hesap veya takip eden hesaplar alırsınız. Binlerce alakasız profil…

Bu takipçiler içeriğinizle etkileşime geçmeyecek ve bu nedenle içeriğiniz algoritma tarafından değersiz olarak anlaşılacaktır. Aynı zamanda bir etkileyici ve yaratıcı olarak güvenilirliğinize de zarar verir. Sahte takipçi satın almak size yalnızca hiçbir şey ifade etmeyen bir makyaj ölçümü verir.

Bu aktif olmayan, ölü hesaplar sizden alışveriş yapmayacak, sizinle etkileşime geçmeyecek ve sonunda, potansiyel olarak hesabınızı ve itibarınızı öldürecek. Tüm bunlar sadece instagram hikayelerde yukarı kaydırma bağlantısı ekleyebilmek veya daha büyük bir hesap olarak görünebilmek için yapılan kritik bir hatadır.

Fiyat gerçekten ödemeye değer mi? Ayrıca çok fazla sahte takipçiniz varsa hesabınız Instagram tarafından yasaklanabilir. Herhangi bir olağandışı etkinlik veya çok hızlı büyüme, Instagram tarafından işaretlenebilir ve siz bunun için cezalandırılabilirsiniz.

Bunu fark ettiniz mi bilmiyorum ama bu, bazı dolandırıcı rakipler tarafından gizli bir taktik olarak kullanılıyor. Etkileşimde bir düşüşe neden olmak için rakip gördüğü hesaplar için takipçi satın alıyorlar.. Bu durum oran, yetki ve potansiyel olarak onları bir yasaklanmaya açık hale getiriyor.

Bu nedenle bazı büyük içerik oluşturucuların bazen hesaplarını geçici olarak gizlemeleri gerekir. Ve takipçileri tek tek kabul edin. Bunun gibi birkaç vaka biliyorum ve çalışkan bir içerik oluşturucu için bu her zaman çok sinir bozucu olur.

Umarım şimdiye kadar takipçi satın almanın tamamen para israfı olduğunu ve aslında hesabınız için tehlikeli olduğunun farkına varmışsınızdır. Ayrıca, yanlış analizleri nasıl elde ettiğinizden henüz bahsetmedim bile, bu yüzden bilmiyorsunuz.
Yapılan analizlerde kitlenizin gerçekte kim olduğu, büyürken ince değişiklikleri görmüyorsunuz ve bu durumda tam olarak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını söyleyemezsiniz.

Buna da Bakın:  Nasıl İyi Bir Sosyal Medya Pazarlamacısı Olabilirim? Sosyal Medya Pazarlaması

Bununla nasıl başa çıkılacağı ve hasarın azaltılması hakkında bir sorum vardı, orada biliyorum orada uygulamalar var ama herhangi bir uygulama kullanmazdım çünkü vermeniz gerekiyor hesabınıza erişirler ve bunu yetkisiz kişilerle yapmanızı tavsiye etmem.

Sahte takipçileri her gün birer birer kaldırarak manuel olarak yapardım, ancak aşırıya kaçmayın çünkü birden çok kişiyi aynı anda takibi bırakmaya başlarsanız, bu Instagram tarafından yine olağandışı bir etkinlik olarak kabul edilebilir.

10. Botları veya etkileşim gruplarını kullanma

Hepimizin bildiği gibi instagram’da organik bir takipçi kitlesi oluşturmak kolay değil ama Allah aşkına bunu yapmayın. Takipçi satın almaya benzer şekilde, sahte etkileşim aslında topluluk kurallarına aykırıdır. Etkileşim grupları temelde takip ‘e takip kalabalığı gibidir, ancak katılım içindir.

Ben senin ürünlerini, gönderilerini beğenip yorum yapıyorum ve sen de benim için aynısını yapıyorsun. Ve bu, özellikle bir şey yayınladığınızda inanılmaz derecede faydalı görünse de, bu Sahte takipçi satın almakla benzer bir risk taşır. Sonuç olarak, etkileşim gruplarındaki kişiler hedef kitleniz değil, çoğu muhtemelen sizden satın almaz ve aynı çevre içinde olduğunuz için instagram tarafından işaretlenmiş olabilirsiniz.

Bu nedenle, bu, gönderinizin erişimini artırsa bile, insanlar en kısa sürede gönderinizle etkileşime girdiğinde başlangıçta, sonuçta, analitiklerinizi çarpıtıyor ve şişirilmiş sayılar yaratıyor. Yine, kitlenizin en iyi neye yanıt verdiği hakkında hiçbir fikriniz olmayacak. İşimiz her zaman sayılarla ve bizim doğru bir analize ihtiyacımız var.

Ve sonra daha da kötü olan botları kullanmak var. Tamamen spam içeriklidir ve tespit edilmesi çok kolay olduğu için hem Instagram hem de diğer insanlar tarafından engellenmenize neden olabilir Muhtemelen kesinlikle hiçbir şey getirmeyen spam emojiler ve genel yorumlar görmüşsünüzdür.

Neden yaptın? Yine, katılım oranınızı artırıyor, ancak bu gerçek ve geçerli bir gelişme mi? Hayır değil sadece görüntü!! Karşılaştırıldığında, etkileşim gruplarının biraz daha güvenli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak onlar da uzun vadede bir sürü sorun oluşturur ve inanın buna değmez.

Etkileşim istiyorsanız, değer katan ilgi çekici içerikleri tutarlı bir şekilde yayınlamanız gerekir. kitleniz, takipçilerinizi tanıyın ve sosyal medyada SOSYAL OLUN. Bu kadar basit ve korkarım göründüğü kadar zahmetli ama topluluk inşa etmenin başka kısayolu yok!

10. Tutarlı Olmamak

Bu çok sık dile getirilen bir argüman ama ben de dahil çoğu zaman es geçtiğimiz bir konudur tutarlı olmamak. Büyümek istiyorsak hepimiz Instagram’da tutarlı olmayı bilmeliyiz (ben dahil!). Ancak yine de burada bahsetmeye değer ve bu çok önemli şeylerden sadece biri ki bu gerçekten yapmak istediğiniz her işte ve her şey için evrenseldir.

İster bir iş yürütüyor olsun, ister herhangi bir sosyal medya platformunda büyüyor, ister başarılı bir blog veya dil öğrenmek, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek veya daha fazlasını okumak gibi diğer hedeflerde tutarlılık olmadan asla ilerleme olmaz.

Yaptığınız herhangi bir eylemde ısrarcı ve düzenli olmalısınız ve bu instagram içinde geçerli. Milyarlarca kez söylenmiş gibi hissediyorum ve burada tekrar edeceğim. İnstagram‘da büyümek istiyorsanız, tutarlı ve stratejik bir şekilde görünmeniz gerekir. Eğer bunu yapmazsanız, muhtemelen büyümemenizin bir numaralı nedeni budur!


Sosyal Medya Dönüşümleri Nasıl artırılır?

Sosyal Medya İçin En İyi İçerik Nedir?

Düzenli ve sistemli olmaıyorsanız bir de yukarıda ki blog yazılarımıza göz atın ..

Değerli yorumlarını ve tecrübelerini yorum bölümünde bizimle paylaşırsan çok sevinirim 😊

( Toplam 261 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )