İşte Sosyal Medya İçerik Planınızı Başarıyla Nasıl Planlayacağınız

Yıllardır rastgele Sosyal Medya içeriğiyle onu yükseltmeye çalışıyorum ve maalesef hiç işe yaramadı ve de İşlerim hiç büyümedi. Bu sana da oldu mu? Öyleyse Sosyal Medya İçerik planını nasıl yapacağımıza bir bakalım..

Sosyal Medya içerik planına sahip olmamanın sorunu, her yerde olmanızdır. Ya da daha da kötüsü, ne göndereceğinizi bilmediğiniz için hiç gönderi paylaşmıyorsunuz.

Ancak endişelenmeyin, Sosyal Medya içeriğinizi planlamak ve bundan büyük başarı elde etmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız!

Başlamadan önce, sizi Network Marketing, Sosyal Medya Pazarlama, E-posta Pazarlama, Pinterest Pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek ve işinizi hızlı bir şekilde büyütmek isteyen tüm girişimciler için ÜCRETSİZ KOÇLUK GRUBU’na davet etmek istiyorum.

1.) İçeriğinizi önceden planlamak neden önemlidir:

Sosyal Medya içeriğinizi önceden planlamak önemlidir çünkü ne yayınlayacağınızı bilirsiniz ve tutarlı kalma olasılığınız daha yüksektir. Ve şimdiye kadar muhtemelen tutarlılığın başarının anahtarı olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Ama aynı zamanda stratejik olarak da göndermelisiniz. Bu şekilde işinizi büyütmek ve kendi büyük gelir havuzunuzu yaratmak için daha fazla şansınız olacak. 😉 Şimdi Sosyal Medya içeriğinizi planlamanın en önemli bileşenlerine bakalım.

2.) Sosyal Medya içeriği nasıl planlanır:

İçerik planlamasını gerçekten ciddiye almalısınız. Sadece tutarlı kalmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az stresli olursunuz.

Öyleyse, içeriğinizi planlamanın en önemli ipuçlarından bazılarını ele alalım…

A) Hangi ürünleri tanıtmak istiyorsunuz:

Öncelikle o hafta ve ayda hangi ürünleri tanıtmak istediğinizi bilmelisiniz. Bu, içeriğinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. İçeriğinizi planlamanın aslında ne kadar basit olduğunu görmeniz için size bir örnek vereceğim:

Bir Sosyal Medya Pazarlama kursu satıyorsanız, içeriğinizin çoğunlukla Sosyal Medya pazarlamasıyla ilgili olması gerektiğini bilirsiniz.

  • Pazartesi günü Sosyal Medya katılımını nasıl artıracağınız hakkında konuşabilirsiniz.
  • Salı – belirli bir stratejinin hayatınızı ve işinizi nasıl değiştirdiği hakkında konuşabilirsiniz
  • Çarşamba – bu stratejiyi satıyorsunuz (Sosyal Medya pazarlama kursu)

O hafta veya ay ne satmak istediğinizi biliyorsanız, içeriğinizi önceden planlamak daha kolaydır. Sadece aynı konuyla içerik oluşturun. Ayrıca hikayenizi paylaşmayı ve soru sormayı unutmayın. Kitlenizin sizi tanıması ve sizin de onları önemsediğinizi görmesi gerekiyor.

B) Aylık ve haftalık hedefleriniz nelerdir:

Belki de hedeflerinizi yazmanın içeriğinizi planlamanıza nasıl yardımcı olacağını merak ediyorsunuz. Aslında çok basit – neyi başarmak istediğinizi bildiğinizde, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak içerik oluşturmak daha kolay olacak.

Sosyal Medyadaki tüm gönderileriniz, nihai hedefiniz göz önünde bulundurularak stratejik olarak oluşturulmalıdır. Örneğin, daha fazla e-posta abonesi almak istiyorsanız, yeni Free’nizi hedef kitlenizle paylaşmanız gerekir. Sosyal Medya Pazarlama kursunuzu satmak istiyorsanız Sosyal Medya konuları hakkında konuşmalısınız.

C) Tüm tatilleri yazın:

Birçok girişimci tatillere fazla dikkat etmez . Ama farklı olmalısın. Çoğu girişimci belirli bir tatili görmezden geldiğinde, bunu avantajınız için kullanabilirsiniz…

Ürününüze özel bir indirim yapın ve onu tanıtın ya da belki o günü kutlamak için ücretsiz bir şey verin.

Öncelikle hedef kitlenizin çoğunun nereden geldiğini bilmeniz, ardından ülkelerinden tatil günlerini kontrol etmeniz gerekir. İkincisi, farklı olmalısınız ve işte bunu nasıl yapabilirsiniz…

Orijinal bayramların yanı sıra, çoğu insanın gerçekten kutlamadığı bazı komik ve tuhaf önemli günler tatiller ve bayramlar da vardır. Ama takipçilerinizi güldürmelisiniz.

D) 80-20 kuralına uyun:

80-20 kuralının ne olduğunu bilmiyorsanız hemen açıklayayım. Değer, yaşam tarzı, komik gönderilerin %80’ini ve iş (satış) gönderilerinin yalnızca %20’sini göndermeniz gerekir. ÖRNEK: Diyelim ki günde 1 gönderi paylaşıyorsunuz – her gün. Bu, haftada 7 gönderi ve bu 7 gönderiden aslında 1-2 işletme gönderisine sahip olabilirsiniz. Mantıklı, değil mi?

Ayrıca size fazladan bir ipucu daha vermek istiyorum – aşırı satış yapmayın. Hikayenizi, ürünü kullanmadan önce nasıl mücadele ettiğinizi ve kullanmaya başladıktan sonra hayatınızın nasıl değiştiğini anlatırsanız daha kolay olur.

Faydaları hakkında konuşun ve doğru insanlar size gelecektir. Aslında, daha fazla ürününüzü mücadele etmeden satmanıza yardımcı olacak , hatasız bir Cazibe pazarlama formülünün nasıl oluşturulacağı hakkında bir blog yazısı yazdım . Bununla ilgili daha fazla bilgiyi BURADAN okuyabilirsiniz .

E) Günde en az 1 gönderi planlayın:

HER GÜN Sosyal Medyada bulunmanız gerekiyor! “Ah ama bu hafta sonu…” gibi bahaneler yok artık – başarılı olmayı ne kadar çok istediğinize bağlı. Kitlenizin sizi her gün görmesi gerekiyor çünkü kimse tutarsız insanlarla çalışmak istemiyor.

Ürettiğiniz değerinizi ne kadar çok görürlerse, sizi o kadar uzman ve gidilecek bir kişi olarak görürler. Ve muhtemelen başarmak istediğiniz de budur çünkü bir uzmana her zaman daha fazla ödeme yapılır. 😉

Bu yüzden günde en az 1 gönderi planlayın ve plana uyun!

3.) İçeriğinizi nasıl organize edersiniz:

İçeriğinizi düzenlemek önemlidir. Ürünlerinizi hangi gün ve ne zaman tanıtacağınızı bilmeniz sizin için daha kolay olacaktır. Her şeyi bir deftere veya takvime yazabilir veya çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz. Ama hadi tüm farklı fikirleri ele alalım mı? 🙂

A) Çevrimiçi Sosyal Medya içerik takvimi:

Defterimde planlamayı hep sevmiştim ama artık TRELLO adlı çevrimiçi düzenleyiciyi kullanmaya başladım. Hala dizüstü bilgisayarımı kullanıyorum ama Trello benim için kolaylaştırdı çünkü onu dizüstü bilgisayarımda ve telefonumda kullanabiliyorum (EVET! Artık not defterimi her yere sürüklemek yok!) 😉

Trello’nun bir başka harika yanı da onu ÜCRETSİZ olarak kullanabilmeniz! Ayrıca ücretli bir planları var, ancak muhtemelen buna ihtiyacınız olmayacak.

B) Sosyal Medya içeriğinizi planlamanıza yardımcı olacak araçlar:

FACEBOOK ZAMANLAYICI:

İçeriğinizi doğrudan Facebook sayfanızda ve grubunuzda planlayabilirsiniz. Facebook’un bir süre önce eklediği ücretsiz bir araçtır. Sayfa ve grup zamanlayıcı arasında bir fark vardır:

  • Facebook Sayfası: 6 ay önceden planlayabilirsiniz
  • Facebook Grubu: Sadece 2 ay önceden planlayabilirsiniz

4.) Sosyal Medya için harika içerik nasıl oluşturulur:

Hiç yeni içerik fikirleri bulmakta zorlandınız mı? Biliyorum, ama aslında o kadar da zor değil. Harika bir zamanda yaşıyoruz çünkü harika bir şey var – İNTERNET 😉

Bir sürü fikir var, sadece nereye bakmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden bu blog gönderisini oluşturuyorum – Sosyal Medya Konu Fikirleri araştırma . Okuyun ve Sosyal Medya gönderileriniz için fikirleri nerede bulabileceğinizi görün.

Satışa dönüşecek Sosyal Medya içeriği oluşturmak istiyorsanız da bilmeniz gerekenler:

A) Hedef kitlenizi bilin:

Hedef kitlenizin tam olarak kim olduğunu bilirseniz, harika içerikler oluşturmak çok daha kolay olacaktır. Peki onların kim olduğunu biliyor musun? Değilse, endişelenmeyin çünkü bunu çabucak düzeltebilirsiniz 🙂

B) Tüm fikirlerinizi yazın:

Benim gibi eski kafalıysanız, muhtemelen her şeyi defterlere yazıyorsunuzdur. Ve aynı şeyi fikirleriniz için de yapabilirsiniz.

Özellikle Sosyal Medyadayken her zaman yanınızda bir not defteri bulundurun çünkü içeriğiniz için size fikir verecek birçok gönderi göreceksiniz.

C) Rakiplerinizi gözetleyin:

Rakibinizin gönderilerini kopyalayıp yapıştırmayın. Başkalarından sıkı çalışmayı çalmak ve senin olduğunu iddia etmek hoş değil. Ancak, paylaşabilir veya onları kaynak gösterebilirsiniz.

Ancak, ne yayınladıklarını görürseniz birçok içerik fikri de edinebilirsiniz. Benzer bir gönderi oluşturun, ancak ona daha fazla değer verin. Daima daha fazlasını vermeye çalışın, hedef kitleniz sizi sonsuza kadar sevecektir. 🙂

D) Nişinizde hangi içeriğin popüler olduğunu kontrol edin:

BuzzSumo çevrimiçi aracını duydunuz mu? Eğer yapmadıysanız, bu araçla nişinizdeki en popüler konuları bulabilirsiniz. Araştırmanızı yapın, konuları yazın ve ardından kendi içeriğinizi oluşturun.

İşte kullanabileceğiniz bir fikir – içeriğinizi oluştururken farklı formatlarda yapın (video, blog yazısı, pdf, e-kitap, Sosyal Medyada yayın…). Bu şekilde tek bir içeriği birden çok şekilde kullanabilirsiniz, bu da onu birden çok platformda paylaşabileceğiniz anlamına gelir.

E) Kitlenize sorun:

İçeriğinizin daha sonra neyi kapsaması gerektiğinden emin değilseniz, kitlenize sorun. Gerçekten ilgilendikleri bir şey yaratmanız en iyisidir. Sadece onlara yardım ettiğiniz için sizi daha çok sevmeyecekler, aynı zamanda yaratımınız üzerinde daha fazla göz küresi alacaksınız.

Bunun yanı sıra, daha hedefli bir kitleyi kendinize çekmeye başlayacaksınız. Size hangi konuyu ele almanız gerektiğini söylediklerinde, ona çok değer verdiğinizden emin olun.

En iyinin en iyisini almayı hak ediyorlar. Bu içeriği oluşturmanın biraz daha uzun süreceği doğrudur, ancak karşılığını alacaktır.

F) Eski içeriğinizi yeniden kullanın:

İşte çoğu girişimcinin yanlış anladığı yer burasıdır. Bir içerik oluşturuyorlar, bir kez paylaşıyorlar ve bir daha asla paylaşmıyorlar. Çok emek verdiyseniz, neden daha sık göstermiyorsunuz?

Değer dolu harika içerikler, kitlenize yardımcı olacağı için birden çok kez paylaşılmalıdır. Haftada 3 kez paylaşın demiyorum ama yılda 6 defaya kadar paylaşabilirsiniz.

Belki bazı kısımlarını değiştirebilirsin, ama onu sıfırdan yaratmana gerek yok. Bu şekilde çok zaman kazanacak ve işinizi büyütmeye devam edeceksiniz.

G) Analitiklerinizi kontrol edin:

Hangi gönderilerin en iyi performansı gösterdiğini görmek için her zaman analizlerinizi kontrol edin. Hangi konuların neredeyse hiç etkileşime ve görüşe sahip olmadığını ve hangilerinin en iyi performansı gösterdiğini göreceksiniz.

Ardından benzer konularla içerik oluşturabilirsiniz. Asla iyi performans göstermeyecek içerikler için zaman kaybetmeyi bırakacaksınız.

H) Ücretsiz Sosyal Medya içerik fikirleri:

Hey dostum Hedef Kitlenizin seveceği 120 etkili Sosyal Medya içerik fikri hakkında bir blog yazısı yazdım . Kontrol edin ve yer imlerine ekleyin, böylece ona kolay ve hızlı erişebileceksiniz. Şimdi tüm bu sosyal medya içerik planı ipuçları ile nereden başlayacağını bana yorumlarda bildir üstüne konuşalım 🙂

( Toplam 40 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )