Facebook etkileşiminizi artırmaya çalıştınız ama pek şansınız olmadı mı? Her gün gerçekten çok uğraştığın halde hala senin için işe yaramıyor mu?

Yalnız değilsin. Daha önce bende senin durumundaydım ve kesinlikle hoş değildi. Facebook etkileşimimi artırmak için çok fazla çaba ve zaman harcıyordum ama çok az veya hiç sonuç görmemek .., bu acıtıyordu!

Pekala, şimdi bu gönderide yaptığım gibi mücadele etmenizi istemiyorum, daha az zaman ve çaba ile facebook etkileşiminizi artırmanıza yardımcı olacak en iyi Facebook ipuçlarını öğreneceksiniz.

Başlamadan önce, sizinle bağlantı kurmayı gerçekten çok isterim. Sosyal Medya, facebook, Pinterest ve işinizi çevrimiçi büyütme hakkında daha fazla bilgi edineceğiniz Ücretsiz Facebook grubumuza katılın .

Facebook Katılımı Neden Önemlidir?

Katılım önemlidir çünkü bu sizin trafik kaynağınızdır. Ve her işletmenin hayatta kalmak için buna ihtiyacı vardır. Kitlesel katılımın bir başka büyük avantajı daha var. Kitleniz de sizi bir lider olarak görecektir (henüz orada olmasanız bile).

Reklamlara yatırım yapmak istemiyorsanız, işinize trafik çekmenin en iyi yolu budur ( Pinterest pazarlamasının yanı sıra ). Facebook etkileşim ipuçlarına geçmeden önce bilmeniz gereken bir şey daha var.

Bu, kitlenizin önüne çıkmanın ücretsiz bir yolu olduğundan , daha fazla trafik elde etmek daha uzun sürecektir, ancak kesinlikle bir cazibe ile çalışır.

FACEBOOK ETKİLEŞİM İPUÇLARI

1.) Değer verin, ilham verin ve eğlendirin:

Gönderilerinizi paylaşırken değer ve bilgi dolu olduklarından emin olun. Bu, insanların sorunlarını çözmelerine yardım ettiğiniz anlamına gelir.

Facebook etkileşiminiz zamanla daha iyi olacak çünkü hedef kitleniz onlara ne kadar değer verdiğinizi çok sevecek. Gönderilerinizi beğenerek başlayacaklar ve sonunda anlamlı yorumlar bırakmaya başlayacaklar.

Şimdi değer gönderilerinin bazı fikirlerine bakalım:

 • Hedef kitlenizin çoğunun mücadele ettiği belirli bir konu hakkında en iyi 3 ipucunu paylaşın
 • Sektörünüzde bir şeyi nasıl yapacağınızla ilgili bir video (canlı veya kayıtlı) oluşturun
 • Adım adım kılavuz paylaşın
 • Eğlenceli ve kolay bir challange oluşturun
 • Bir “Nasıl Yapılır” blog gönderisi, video veya Sosyal Medya gönderisi paylaşın
 • Eğlenceli bir infografik yapın

BLOG YAYIMLA DA İLGİLENEBİLİRSİNİZ: Hedef Kitlenizin Seveceği 120 Etkili Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Ayrıca kendi hikayelerinizle onlara ilham verebilir ve onları eğlendirebilirsiniz. Muhtemelen gerçeklerin anlattığını ama hikayelerin sattığını duymuşsunuzdur . Gerçek hikayenizi paylaşmaktan korkmayın çünkü kime yardım edebileceğinizi asla bilemezsiniz.

Güçlü bir hikayeyi veya kaydırmayı durduran içeriği nasıl anlatacağınızı bilmiyorsanız, Sosyal Medya İçin En İyi İçerik Nedir? buna göz atın. Bunlar, her başarılı girişimcinin kullandığı kesin adımlardır.

İzleyicilerinizi eğlendirmek de önemlidir. Bunu anket soruları oluşturarak yapabilirsiniz . Bunlar her zaman eğlenceli ve kullanımı kolaydır. Ayrıca takipçileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için de iyidirler.

2.) Doğru zamanda yayınlayın:

Daha fazla Facebook etkileşimi istiyorsanız, doğru zamanda paylaşım yapmanız gerekecek. Bu, hedef kitlenizin çoğu çevrimiçi olduğunda yayınlamanız gerekeceği anlamına gelir.

İşinizi tanıtmak için kişisel Facebook profilinizi kullanıyorsanız, o zaman hiçbir analiz aracı olmadığını bilirsiniz. İşte çoğu insanın Facebook’ta hangi vakitlerde bulunduğunu anlamanıza yardımcı olacak  analitik uygulaması. Facebook grubunuzda veya sayfanızda bir analiz aracınız olacak. Gönderilerinizi planlarken her hafta kontrol etmenizi öneririm.

ANALİTİK ARACINI NEREDEN BULABİLİRSİNİZ:

Facebook grubunun İçinde olduğunuzda  , sol tarafını kontrol edin. “Grup Bilgileri” düğmesini tıklayın ve “Daha Fazla Katılım Ayrıntıları” seçeneğini bulun.

Facebook sayfasında , direk sayfa sol menüsünde istatistikler başlığı altındava ulaşabilirsiniz..

3.) Lazer hedef kitlenizi hedefleyin:

Hedef kitlenizin kim olduğunu bilmiyorsanız , değerli zamanınızın çoğunu yanlış kişilere satarak harcarsınız. Zamanınıza değer verdiğinize eminim, bu yüzden okumaya devam edin.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi onlarla ilgilenmeyen kişilere satamazsınız. Ayrıca sizi sevmeyen ve güvenmeyen insanlara da satış yapamazsınız.

Bu nedenle hedef kitlenizi tanımak , ardından onları daha iyi tanımak ve anlamlı bir ilişki kurmak gerçekten önemlidir .

4.) Kısa gönderiler Facebook etkileşimi için daha iyidir:

Adı FaceBOOK ama dürüst olalım, insanlar uzun yazıları okumak istemiyor. Yoğun bir dünyada yaşıyoruz, bu yüzden kimsenin profilinizde bir “roman” okumaya vakti yok.

Daha fazla bilgi paylaşmak istiyorsanız, bir Facebook canlı videosu yapın . Ancak daha fazla Facebook etkileşimi elde ettikleri için kısa gönderiler yapmaya odaklanın.

Bazen kısa bir gönderi, uzun bir gönderiden daha güçlüdür. Yine de kendinizi ve işinizi markalaştıracaksınız. Tutarlı kaldığınız sürece Facebook etkileşiminiz artacaktır.

Daha fazla takipçi kazandıktan ve alanınızda bilinen bir uzman olduktan sonra, o zaman daha uzun yazılar yazmaya başlayabilirsiniz. Bu arada, Etkileşimi Artırmak için bu 57 Facebook Gönderi Fikrinden bazılarını kullanabilirsiniz .

5.) Kaliteli içerik paylaşın:

Çok fazla alıntı mı paylaşıyorsunuz ? Cevabınız evet ise size kötü bir haberim var. Alıntılar size para kazandırmaz.

Alıntıları burada ve orada paylaşmak sorun değil, ancak hikayelerinizi ve değerinizi paylaşmak daha önemlidir. Bu şekilde takipçileriniz kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi öğreneceklerdir. Bu yüzden alıntıları kaç kez paylaştığınıza dikkat edin.

Alıntıların yanında neler paylaşabilirsiniz? İşte markanızı ve Facebook etkileşiminizi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı harika fikirler:

 • Hikayen hakkında konuş,
 • Tecrübe ve bilginizi paylaşın,
 • Hayatınız hakkında yayın yapın (yaşam tarzı),
 • Hızlı ipuçlarını paylaşın
 • Selfie’lerinizi yayınlayın (ilişkiniz için ekstra destek)

Yeni kaliteli içerik fikirleri bulmakta zorlanıyorsanız, o zaman Hedef Kitlenizin Seveceği 120 Etkili Sosyal Medya İçerik Fikirleri ile blog yazıma mutlaka göz atmalısınız .

6.) Harika (kaliteli) görseller kullanın:

Hiç düşük çözünürlüklü görüntüler kullanan birini gördünüz mü? Gönderilerinde çok fazla Facebook etkileşimi var mıydı? Muhtemelen değil.

İnsanları gönderilerinize çekmek istiyorsanız kaliteli ve ilgi çekici görseller kullanın. Tabi ki Bu, profesyonel fotoğraflar çekmeniz gerektiği anlamına gelmez. 

Akıllı telefonunuzla harika fotoğraflar çekmek ister misiniz? Aşağıdaki adımları takip et:

– İyi bir aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olun
– Kendi fotoğrafınızı çekiyorsanız (selfie) – PEYNİİİİR, gülümse! 🙂
– Şu iki uygulamayı kullanın: Snapspeed ve Airbrush

Bazen daha fazla takipçi ve etkileşim çekecek ilginç grafikler oluşturmak çok zor olabilir. Her zaman sıfırdan grafik oluşturmaktan sıkıldıysanız, pratik çözüm sunan Canva adlı ücretsiz bir araca ihtiyacınız olacak . 

7.) Facebook canlı videolar yapın:

Bu çok kolay. Facebook, araçlarını kullandığınızda buna bayılır. Paylaşacak daha fazla bilginiz varsa, bunu yapmanın harika bir yolu budur. Daha önce de söylediğimiz gibi; “Kimsenin uzun Facebook gönderileri için zamanı yok!” 😉

Facebook, araçlarını kullandığınız için sizi ödüllendirecek ve içeriğinizi daha fazla kişiyle paylaşacaklar. Daha Fazla Facebook Etkileşimi = Daha Fazla Kişi = Daha Fazla Ücretsiz Trafik

Ayrıca, hedef kitleniz sizinle bağlantı kurar ve güzel yüzünüzü görürse size daha hızlı güvenir.

8.) Facebook Etkileşiminizi başlatmak için sorular sorun:

Genellikle bir soru sorduğunuzda insanlar ona cevap verir. Bu, Facebook etkileşiminizi artırmanın ve gönderilerinizde daha fazla dikkat çekmenin harika bir yoludur.

Gönderilerinizde soru sormanın yanı sıra onların yorumlarını cevaplarken de soru sorabilirsiniz. Harika bağlantılar bu şekilde kurulur ve genellikle çoğu insan yanıt verir.

Bu, devam eden bir konuşma oluşturabilir, bu da biri her yorum yaptığında bir destek alacağınız anlamına gelir. Gönderiniz tekrar haber akışının en üstünde görünecek ve daha fazla kişi onu görecek.

9.) Yorumlara yanıt verin ve Facebook etkileşiminizi artırın:

Yukarıda söylediğimiz gibi – yorumlara yanıt verdiğinizde, yayınınızı hedef kitlenizin haber akışına da yönlendirirsiniz. Birkaç gün, ay, hatta yıllar önce yapmış olsanız bile daha fazla insan görecek.

Yorumlarına yanıt verirken eğlenceli olun, sorular sorun ve onları eğlendirin. İnsanların geri dönüş yapması muhtemeldir. Yani ne kadar çok Facebook etkileşiminiz olursa, gönderiniz veya videonuz o kadar popüler olur.

10.) Tutarlı olun ve pes etmeyin:

Bazı liderler, zaten büyük bir takipçi kitlesine sahip yerleşik bir işletmeye sahip oldukları için her gün paylaşımda bulunmazlar. Ancak , işinizi Facebook’ta büyütmeye yeni başladıysanız veya size güvenen büyük bir kitleniz yoksa, her gün paylaşımda bulunun .

Tutarlılık her zaman karşılığını verir. Ancak, harika sonuçlar görmenin biraz zaman alacağını da bilmelisiniz. Kitlenizin sizi tanıması ve size güvenmesi gerekiyor (bunu çok söylüyorum çünkü doğru).

Daha önce de söylediğimiz gibi güven olmadan satış olmaz (yine yaptım hehe). Tutarlı olarak onlara pes etmediğinizi göstereceksiniz.

Her gün içerik oluşturmak çok zor olabilir. Bir ton değerli zaman alabilir. Bu nedenle, her gün gönderi paylaştığınızdan emin olmak için Sosyal Medya içerik takvimini kullanmaya başlayın.

Aylık içerik oluşturmak için 20 saatten fazla harcıyordum. Dizüstü bilgisayarınızın önünde oturup yeni bir yazı yazmak için saçınızı yolmak kesinlikle eğlenceli değil.

11.) Facebook Hikayelerini Kullanın:

Facebook profilinizde günde yalnızca 1-3 kez gönderi paylaşabilirsiniz. Daha fazla yayınlarsanız, katılımınız düşecektir.

Peki Facebook profilinde kendinizi nasıl tanıtmalısınız ? Günde yalnızca bir kez paylaşımda bulunmanızı ve ardından Facebook arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz diğer her şeyi göndermek için Facebook Hikayelerinizi kullanmanızı öneririm .

Sen işinizi geliştirmek isteyebilirsin ama sadece spam olmadığından emin olun. Yaşam tarzınızı paylaşın ve kısa ipuçları içeren videolar da hazırlayabilirsiniz.

12.) Gruplarda ve sayfalarda aktif olun:

Adınız gruplarda ve sayfalarda sürekli olarak göründüğünde, özellikle onlara yardım ederseniz, daha fazla insan sizi fark etmeye başlayacaktır.

Bu şekilde sizi eklemeye başlayacaklar, Facebook arkadaş listeniz daha hızlı büyüyecek ve sizi sorunlarını çözmelerine yardımcı olabilecek biri olarak görecekler.

Bu güveni inşa etmek zaman alacaktır, ancak bu, kendinizi nişinizde bir uzman olarak göstermenin yoludur.

Ve Hatırla; listeniz büyüdüğünde, Facebook etkileşiminiz de artacaktır.

13.) CTA’yı kullanın (harekete geçirici mesaj) :

İnsanlara bundan sonra ne yapacaklarını söylediğinizde, onlara söylediklerinizi yapmaları daha olasıdır. İşte bugün kullanmaya başlayabileceğiniz bazı örnekler:

CTA (gönderme) örnekleri:
– Düşüncelerinizi bana bildirin
– Bağlanalım 
– bu gönderiyi ilgileneceğini düşündüğünüz kişilere tavsiye edin

CTA (video) örnekleri:
– Bu videoda bana biraz sevgi gösterin
– Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıda paylaşın
– Benimle aynı fikirdeyseniz aşağıya EVET yorum yapın
– Bana bir mesaj gönderin / gelen kutusuna yazın

Bir sonraki noktada, bir gönderide veya bir videoda CTA arasında neden bu kadar fark olduğunu açıklayacağım, bu yüzden okumaya devam edin.

14.) Facebook etkileşim etkinlikleri tuzağından kaçının:

Beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar için soruyorsan o zaman DUR hemen! Bu senin markanıza zarar veriyor.

Facebook (veya başka herhangi bir platform) etkileşim istemenizden hoşlanmaz çünkü bu şekilde gönderilerinizi daha fazla kişinin haber akışında gösterirsiniz.

Bunda neyin yanlış olduğunu merak ediyor olabilirsiniz? Eh, senin için hiçbir şey, ama her şey Facebook için. Gelirlerini artırmak için reklamlara para yatırmanızı istiyorlar.

15.) Test edin, test edin, test edin:

Yeni bir şey öğrendiğinde her zaman test et. Hepimiz farklı alanlardayız ve farklı ürünlerimiz var. Takipçileriniz, nişiniz ve markanız için en iyi olanı bulun.

Bir diğer önemli şey de daha uzun süre test etmektir. Denediğiniz her stratejinin biraz zamana ihtiyacı olabilir. Bu yüzden asla sadece bir hafta test etmeyin.

Ayrıca, aynı anda çok fazla stratejiyi test etmeyin. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilemezsiniz.

Çözüm:

Pek çok farklı Sosyal Medya stratejisi vardır ve bazıları diğerlerinden daha iyi çalışır. Ayrıca, Sosyal Medya her gün değişiyor.

2014’te işe yarayan 2021’de olmuyor. Uyum sağlamamız lazım ama merak etmeyin…

Yukarıda paylaşılan ipuçlarını takip ederseniz ve büyük adımlar atarsanız, harika sonuçlar görürsünüz.

Facebook pazarlamasının sizin için en zorlu kısmının ne olduğunu bana bildirin.

( Toplam 10 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )