İşletmeniz İçin En İyi Kişisel Marka Stratejileri, İpuçları ve Fikirler

Uzun yıllar boyunca kişisel marka stratejileri oluşturmaya hiç dikkat etmedim. Ve evet, tüm bu zaman boyunca mücadele ettim. Bir gün kişisel markalaşma ve neden bunun üzerinde çalışmamız gerektiğine dair bir yazıyla karşılaştım.

Bu yüzden test etmeye karar verdim. Bir süre sonra gerçekten işime yaradı. Ve senin için de işe yarayacağını biliyorum. Bu yüzden bugün kullanmaya başlayabileceğiniz 30 kişisel marka stratejileri fikrini ele alacağız.

Ancak başlamadan önce sizi Sosyal Medya Pazarlama, Pinterest Pazarlama, E-posta Pazarlama, Kişisel Markalaşma ve çok daha fazlasını öğreneceğiniz ÜCRETSİZ Pazarlama Koçluğu Grubumuza davet etmek istiyorum .

Kişisel markalaşma neden önemlidir?

Kişisel markalaşma önemlidir çünkü sizi temsil eder. İyi bir kişisel marka olmadan kimse sizi dinlemez veya takip etmez çünkü en önemli 3 şeyi inşa etmekte başarısız olursunuz: güven, güvenilirlik ve bağlantılar.

Özgün olmak ve tutkunuzu ve bilginizi paylaşmak, doğru kitleyi kendinize çekmenize yardımcı olacaktır. Kişisel markalaşmanın gücü budur. İşinizi büyütmenizi kolaylaştırır.

1.) Özgün benliğiniz olun:

Harika kişisel marka stratejileri oluşturmak için gerçekte kim olduğunuz önemlidir. Çoğu kadın/erkek girişimcinin en büyük sorunu, olmadığı biri gibi davranmalarıdır. Ve zamanla bu mükemmel görüntüye ayak uydurmak zorlaşıyor.

2.) Kitlenize değer katın:

Çoğunlukla, değer sağlamanız gerekir. Hedef kitlenizin daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olduğunuzda, aynı zamanda güven de inşa etmiş olursunuz. Ancak bununla da kalmayacak, sizi gidilecek biri olarak görmeye başlayacaklar.

Bir dahaki sefere sıkışıp kaldıklarında, sizden yardım isteyeceklerdir. Onlara ne kadar yardım ederseniz, size o kadar güvenirler. Ve muhtemelen biliyorsunuzdur ki insanlar size güvendiğinde sizden satın alırlar. Hepsi birbirine bağlı, bu yüzden çok fazla değer sağladığınızdan emin olun.

3.) Markalı renklerinizi kullanın:

Kitlenizin belirli renkleri görüp sizi düşünmesi hoş olmaz mıydı? Bunu kesinlikle başarabilirsin! Aynı renkleri tekrar tekrar kullanmaya devam ederseniz, insanlar onları hatırlayacaktır.

Örneğin, Yeşil kullandığınızı varsayalım. Her seferinde aynı yeşili kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden renkli hex kodu yazmalısınız – # ile başlar, ardından sayılar ve harfler gelir.

Birbirini tamamlayan en fazla 4 renk seçin.

4.) Her zaman aynı yazı tiplerini kullanın:

Sadece markalı renkleri değil, yazı tiplerini de kullanmalısınız. Belki de “Ah, bu çok küçük bir ayrıntı, kimse fark etmeyecek” diye düşünüyorsunuz. – ama bazen en küçük detayların büyük bir fark yarattığını bilin.

Öyleyse, birlikte giden 2 yazı tipini seçin ve birlikte giden başka ikisini de seçebilirsiniz. Bundan fazlası yok!

5.) Bir logo, kişisel marka stratejilerinizin bir parçası olmalıdır:

Logo, markanızın sahip olmanız gereken bir diğer parçasıdır. Ancak burada çoğu kadın/erkek girişimci başarısız oluyor. Bunun bir zorunluluk olmadığını düşünüyorlar ve buna yatırım yapmıyorlar.

Peki markanızı fotoğraflarda nasıl temsil edeceksiniz? Muhtemelen her zaman selfie çekmiyorsun, değil mi? 🙂 Bu yüzden çoğu girişimciden farklı olun ve bir logo oluşturun. Bunu ücretsiz olarak oluşturabilir veya Fiverr.com’da birisine sizin adınıza yapması için ödeme yapabilirsiniz (genellikle 5$+).

6.) Alanınızda uzman olun:

Taklit edin ve değilseniz uzmanmış gibi davranın demiyorum. Ancak her gün bilginize yatırım yapmalısınız. Bu sizi her şeyden daha hızlı bir uzman yapacaktır.

Neden uzman olmalısınız? Çok basit – herhangi bir işteki tüm liderlere bakın. Nişleri hakkında bir ton bilgiye sahipler ve bununla başkalarına yardım ediyorlar.

Şüphesiz, günlük olarak öğrenmeli ve bir uzman ya da gidilecek bir kişi olmalısınız. İşinizi ve gelirinizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

7.) Video pazarlamayı dahil edin:

Video pazarlama gerçekten güçlü çünkü insanlar sizi görebilir ve sesinizi duyabilir. Bu güveni daha hızlı oluşturur. Çevrimdışı pazarlama (yüz yüze) yapmadığınız sürece yapabileceğiniz en güçlü kişisel marka stratejilerinden biridir.

Kendinizi ifşa etmek ve savunmasız olmak korkutucu olabilir, ancak harika bir hayata sahip olmak istiyorsanız, konfor bölgenizde olmayan şeyler yapmanız gerekir. Ve bunun hakkında da konuşacağız 😉

8.) Tutarlılık, kişisel marka stratejilerinin en önemli parçasıdır:

Blog yazılarımı okursanız, her zaman tutarlılıktan bahsettiğimi bilirsiniz çünkü bu gerçekten başarının anahtarıdır. Renkler, yazı tipleri, yazı stili, gönderiler ve diğer her şeyde tutarlı olmalısınız.

Çevrimiçi pazarlamada geçirdiğim son 6 buçuk yılda, insanların paylaşım dışında her şeyde tutarlı olabileceğini fark ettim. Çoğunun başarısız olduğu yer burası çünkü ne göndereceklerini bilmiyorlar.

Buna da Bakın:  Kaçınmanız Gereken 17 Ölümcül Kişisel Marka Hatası

Endişelenme, onlardan biri olmayacaksın. Kitlenizin Seveceği 120 Etkili Sosyal Medya İçerik Fikrini oluşturdum . Bir göz atın ve daha fazla fikir için hızlıca geri dönebilmeniz için yer imlerine ekleyin.

9.) Önemli kişisel marka stratejileri – İstenmeyen posta gönderme yok:

Hiç Facebook’ta bir arkadaşlık isteği aldınız mı ve ardından size uzun bir metin gönderdiler mi, muhtemelen kopyala ve yapıştır komut dosyası ve size bazı ürünler satmaya başladılar mı? Sanırım bunu hepimiz yaşadık.

Hiç şüphesiz, para kazanamazlar. Ama daha da kötüsü, kötü bir üne sahip olmalarıdır. İyi ve güvenilir bir itibar oluşturmak kolay değildir, ancak kötü bir itibardan kurtulmak daha da zordur.

Bu yüzden spam yapmak yerine insanlarla iletişim kurmaya başlayın ve onları daha iyi tanıyın. Neyle mücadele ettiklerini görün ve onlara yardım edin.

10.) Uzun vadeli marka başarısına odaklanın:

Çok fazla kadın girişimci kısa vadeli hedeflere odaklanıyor. İlişki kurmak ve güven kurmak gibi doğru şeylere odaklanmak yerine, sadece ne kadar hızlı para kazanabileceklerini düşünürler.

Pek çoğunun asla başarılı olamamasının sebeplerinden biri de budur. Ancak sadece para hedeflerinize odaklanmanın yanlış olduğunu bildiğiniz için daha akıllı olacak ve değer sağlamaya odaklanacaksınız 😉

Gary Vee buradaki blog yazısında markasını kısa vadeli satışlardan daha fazla önemsediğini çünkü bunun kendisine daha fazla saygı, hayranlık getireceğini söyledi. ve uzun vadede zenginlik ve öyle de oluyor yıllar geçtikçe.

11.) Bir Sosyal Medya platformuna odaklanın:

Bir sosyal medya platformunu diğerine tercih ediyor musunuz? Belki Facebook’u Instagram’dan daha çok seviyorsun. Pekala, birini seçin ve en çok tercih ettiğinizden başlayın ve büyütmeye başlayın.

İsterseniz 2 platform seçebilirsiniz, ancak bunun sizin için daha fazla çalışacağını bilin. Ayrıca e-posta pazarlamasını da dahil etmelisiniz. Bunun nedeni, herhangi bir sosyal medyadaki bir hesabınızı gerçekten hızlı bir şekilde kaybedebilmenizdir. Örneğin yanlış bir adım atıyorsunuz ve Facebook sayfasına güle güle.

Kitlenizle olan tek bağlantınız buysa, anında tüm işinizi kaybedersiniz. Bu yüzden kendinizi koruyun ve bir e-posta listesi oluşturmaya başlayın. Bunu MailerLite ile yapabilirsiniz .

12.) Farklı içerik biçimleri kullanın:

Hedef kitlenizi gerçekten hedefleseniz bile, yine de farklı olacaklardır. Bazı insanlar okumayı sever, bazıları ise sevmez. Bu yüzden bazıları videoları gönderilerden daha çok sevecek, diğerleri videolardan daha uzun blog gönderilerini sevecek.

Bu nedenle, yalnızca blog gönderisi biçiminde içerik sağlamak, video izlemeyi seven kişilere yardımcı olmaz. Bu şekilde takipçi kaybetmeye başlayacaksınız.

Bugün kullanmaya başlayabileceğiniz bazı farklı içerik biçimleri şunlardır:

  • sosyal medya paylaşımları,
  • e-kitaplar,
  • blog gönderileri,
  • videolar (canlı ve önceden kaydedilmiş),
  • kontrol listeleri
  • çalışma kitapları
  • bilgi grafikleri
  • durum çalışmaları

13.) İçeriğinizi yeniden amaçlayın:

İnanılmaz derecede değerli bir blog yazısı yaptıysanız, neden birden çok kez, hatta birden çok biçimde paylaşmıyorsunuz?

Aynı ipuçlarıyla bir video oluşturabilir veya ipuçlarının yarısını paylaşabilir ve kitlenize daha fazlasını öğrenmek isterlerse blog gönderisinin tamamını kontrol edebileceklerini söyleyebilirsiniz.

Tek bir blog yazısı yerine farklı formatlarda iki parça içeriğe sahip olabilirsiniz. Bunu eski sosyal medya gönderileriniz, videolarınız veya başka herhangi bir şeyle yapabilirsiniz.

E-posta listenizi oluşturmaya odaklanıyorsanız, içeriğinize göz atın ve onu bir free ürüne dönüştürün. Sonsuz olasılıklar var.

14.) Sesinizi bulun ve kullanın:

Sesini zamanla ve kendin olarak bulacaksın. Ama olmadığınız biri gibi davranırsanız çok mücadele edeceksiniz. Acele etmeyin ve gerçek yüzünüzü göstermeye devam edin.

Özel olmadığınız için sesinizi bulamayacağınızı düşünmeyin. Her birimiz özeliz ve dünyaya sunacak bir şeylerimiz var. Biraz zaman verin, değer sağlamaya odaklanın ve tarzınızı bulacaksınız.

15.) Doğru fotoğrafları kullanmak kişisel marka stratejilerinizin bir parçası olmalıdır:

Yağlı bir hamburger ve kilo verme nasıl bir arada olur? Yapamazlar! Sağlıksız yiyip kilo vermeyi bekleyemezsiniz. Peki kilo vermeyi teşvik ederken pasta ve pizza fotoğraflarını paylaşmanın neden uygun olduğunu düşünüyorsunuz?

Fotoğraflarınızın markanızla tutarlı olması gerekir. Örneğin, zayıflama ürünlerini tanıtıyorsanız, sağlıklı yiyeceklerin ve egzersiz yapan kişilerin fotoğraflarını paylaşın. Çevrimiçi kurslar satıyorsanız, dizüstü bilgisayarların ve telefonların fotoğraflarını paylaşın.

Buna da Bakın:  10 Genel İnstagram Hataları ( Sen Kaç tane yapıyorsun? )

16.) Başarısızlıklarınızı ve zayıflıklarınızı gösterin:

Bu kısım 1 numaralı ipucu ile tekrar bağlanabilir – özgün benliğiniz olun. Kimse senin mükemmel olduğuna inanmayacak. Kişisel marka stratejisine mükemmelliği dahil etmeye çalışmak, her seferinde başarısız olmanıza yardımcı olacaktır.

Başarısızlıklarınız ve zayıflıklarınız hakkında konuşun ve bunları nasıl aştığınızı veya iyileştirdiğinizi paylaşın. Gerçekte kim olduğunuzu göstermenin bir sonucu olarak, sizi takdir edecek ve takdir edecek sadık takipçiler edineceksiniz. Kendinizi doğru şekilde markalayın ve başarılı olacaksınız.

17.) Cazibe pazarlamasını kullanın:

Birçok kadın/erkek girişimci cazibe pazarlamasını bile bilmiyor. Ancak bu, kişisel markalaşmaya dahil edilecek en iyi stratejilerden biridir. Bu strateji ile ürünlerinize ihtiyacı olan insanları çekeceksiniz. Bu, ürünlerinizin satışını kolaylaştıracaktır.

Bu nedenle, hatasız bir cazibe pazarlama formülünün nasıl oluşturulacağını öğrenmek istiyorsanız, buradaki blog yazımı okuyun . Cazibe pazarlamasının ne olduğunu açıklıyorum ve harika bir formül oluşturmanıza yardımcı olacak tüm ipuçlarını alacaksınız.

18.) Kitlenizi tanıyın ve onlarla bağlantı kurun:

Size “Hedef kitleniz kim?” diye sorsam. – ne diyeceksin? Aslında aşağıya bir yorum bırakabilir ve kim olduklarını bana bildirebilirsiniz.

Şimdi bunu yapmadan önce, gerçekten ne söyleyeceğinizi düşünün. “Herkes” kesinlikle yanlış cevap ve nedenini açıklamama izin verin. Herkes hedef kitlenizse, neden her ürün sunduğunuzda satış yapmıyorsunuz?

Pinterest pazarlama kursu arayan biri kilo verme haplarına yatırım yapmaz. Mantıklı, değil mi? Bu nedenle, değerli zamanınızı yanlış insanlarla boşa harcamayı bırakmak istiyorsanız, o zaman kitlenizi gerçekten tanımak için kendinize sormanız gereken EN İYİ soruları sorun .

19.) Komik olun ve izleyicilerinizi güldürün:

Belki biri size işinizi ciddiye almanızı söyledi. Ve buna katılıyorum, ama aynı zamanda eğlenceli olmalı. İzleyicileriniz, tıpkı sizin, benim ve diğer herkes gibi gülmeyi seviyor. Yani cıvıl cıvıl bir kişiliğiniz varsa ve bazen şakalar yapıyorsanız, bunu işinizde de yapın.

İzleyicileriniz eğlendiğinde büyük bir fark göreceksiniz. Onları güldürmek için tam olarak ne paylaşacağınızı bilmiyorsanız, işte size birkaç fikir:

– Ögeler (kişisel markanızla bağlantı kuran ögeler bulmaya çalışın)
– Komik bir hikaye paylaşın (eminim çevrimiçi iş yaparken başınıza komik bir şey geldi)
– Komik bir iş teklifi paylaşın (burada Google’da bulabilirsiniz )

20.) Kişisel marka stratejinizin bir parçası şu olmalıdır: net yaşam amacı:

Hayat amacın nedir? Neden bu işe başladın? Tek amacınız çok ve çok para kazanmaksa, o zaman çok uzağa gidemezsiniz. Sadece para için bu işin içinde olan kadın/erkek girişimciler, genellikle takipçilerini umursamıyorlar. Ve er ya da geç takipçileri bunu fark eder ve onları takip etmeyi bırakırlar.

Bu kadın/erkek girişimciler imparatorluklarını yeniden inşa etmeye devam etmek zorundalar. Ama eminim ki sen onlardan değilsin. İnsanları önemsiyorsun. Öyleyse, yaşam amacınızı bulun ve ona odaklanın ve işinizi onun etrafında kurun.

21.) Konfor alanınızdan çıkın:

Konfor alanında hiçbir şey büyümez, siz ve işiniz bile. Ancak burada olduğunuz ve blog yazımı okuduğunuz için işinizde daha fazlasını başarmak istediğinizi biliyorum.

Yani bunu yapmanın tek yolu, sürekli olarak konfor alanınızın dışında kalmaktır. Belki canlı videolar yapmaktan korkuyorsunuz – bu hafta en az bir tane yapmak için kendinize meydan okuyun ve ardından bakın görün her hafta kendinize daha fazla meydan okuyorsunuz.

22.) Odaklı niş yapmalısınız:

İşinizi nişleştirmeniz gerçekten çok önemli. Size kendi gözlerimle gördüğüm harika bir örnek vereceğim. Yardımımı isteyen yeni başlayan bir blogcu vardı, ben de bloguna göz attım. BÜYÜK bir hata gördüm – her türden farklı konudan bahsetti.

Şimdi size bir soru sorayım: Bir bloga kişisel gelişim hakkında bilgi almak için gelseniz ve ardından kilo verme, bloglama, arabalar, evler ve diğer şeyler hakkında da yazılar görüyorsanız, orada kalır mıydınız?

Benim tahminim bunu yapmazsın. İnsanlar bir şeyi ararken, tamamen farklı bir konuyla ilgilenmezler.

Bu nedenle, işiniz kilo vermekle ilgiliyse, kilo vermeyle ilgili konulara bağlı kalın.

23.) Kendinize inanın:

Kendine inanıyor musun? Başarılı olacağınıza inanıyor musunuz? Belki EVET dedin ve bunu yaptığına gerçekten sevindim. Ama HAYIR dediysen, sana bir sorum daha var: Neden olmasın?

Bak, kendine güvenini toplaman ve kendine inanmaya başlaman gerekiyor. Ateşli bir arzuya sahip olan ve hayalleri üzerinde çalışmaya devam eden herkes başarılı olabilir.

Evet, harika sonuçlar görmeniz yıllar alabilir, ancak bırakırsanız asla başarılı olamazsınız! Her gün kişisel gelişim kitapları okuyun ve devam edin. Unutma – sen bir Gİ-Rİ-ŞİM-Cİ-SİN 😉

Buna da Bakın:  İş modeliniz İçin Pinterest Nasıl Kullanılır – En İyi Pinterest İpuçları

24.) Olumsuzluk, kişisel marka stratejinizin bir parçası olmamalıdır:

Negatifliği yayarsanız, onun tarafından kuşatılırsınız – bu kadar basit. Olumlu olan tüm takipçilerinizi kaybetmeye başlayacaksınız ve onlar sizi kötü bir etki olarak göreceklerdir.

Ayrıca gerçekten kötü bir itibar kazanacaksınız. Bahse girerim bu gerçekten istemediğin bir şeydir. Bu yüzden pozitif pantolonunu giy ve etrafına sevgiyi yay ..:)

25.) Başkaları hakkında kötü konuşmayın:

Bu, yukarıda bahsettiğimiz olumsuzlukların bir parçasıdır. Ve bence bu alıntı buraya mükemmel bir şekilde uyuyor:

“Başkaları hakkında kötü konuştuğunuzda, kendiniz hakkında daha çok şey anlatırsınız “– bunu unutmayın. Bu nedenle, başkaları hakkında kötü şeyler söylemek yerine, işinizi büyütmeye ve hedef kitlenize değer sağlamaya odaklanın.

26.) Hikayeleri paylaşın:

Hikayeler kesinlikle satar, bu nedenle işinizde hikayeleri kullanın. Ancak sadece hikayenizi değil, müşterinizin hikayelerini de paylaşın. İşleri karıştırmanız gerekiyor.

Ayrıca, ürününüzün ne kadar iyi olduğunu ve onlara ne kadar yardımcı olduğunu söyleyen bir müşterinin hikayesini paylaşmanız daha da iyidir. Bu stratejiyi test etmeye başlayın ve eminim harika sonuçlar görmeye başlayacaksınız.

27.) Kişisel marka stratejilerinizin bir başka parçası da giyinmek olmalıdır:

Dürüst olalım, daha iyi giyinen insanlara güveniyoruz. Ama beni yanlış anlama, pahalı bir Boyner elbisesi için alışverişe gitmene gerek yok. Demek istediğim, şık görünün.

İzleyicileriniz sizi yalnızca başarılı ve dinlemeye değer biri olarak görmekle kalmayacak, aynı zamanda kendinize daha fazla güven duyacaksınız. O yüzden saçını tara, biraz makyaj yap ve güzel/şık giyin.

28.) Verdiğiniz sözleri tutun:

Verdiğiniz sözleri tutmamak büyük bir başarısızlık olabilir. Sana karşı tamamen dürüst olacağım – bir keresinde sözümü tutmadım ve sonu iyi olmadı. Tutmak istemediğimden değil, sadece unuttum.

O yüzden benim hatamı tekrar etme. Kitlenize bir video yapacağınızı söylerseniz – yapın! Ve sözünü unutmak istemiyorsan, yaz.

29.) Kendinize yatırım yapın:

Zaman ve para yatırımından bahsediyorum. Ücretsiz veya birkaç yüz dolara bir iş kurmayı bekleyemezsiniz. Okul eğitiminize binlerce yatırım yaptıysanız, o zaman işin size sadece 100 dolara mal olmayacağını bilirsiniz.

İşinizi kurmanıza yardımcı olacak bilgi edinmeniz gerekiyor, ancak aynı zamanda bazı bilgileri hedef kitlenizle paylaşmanız gerekecek. Önce vermeden alamazsınız.

Sizi iş hayatında ileriye taşıyacak bilgiye zaman ve para yatırın. Öğrenmek için günde en az bir saat ayarlayın. Bilgi güçtür ve ne kadar çok bilirseniz, hedef kitleniz için o kadar değerli olursunuz.

30.) Kişisel bir marka bilinci oluşturma pazarlama planınız olsun:

İyi bir kişisel markalaşma planı olmadan, çevrelerde dolaşacaksınız. Bu yüzden zamanınızı boşa harcamayı bırakın ve günlük olarak takip edebileceğiniz harika bir plan oluşturun. 

İş Planı Çalışma Kitabı:

Tamam, artık kendinizi nasıl doğru bir şekilde markalaştıracağınızı bildiğinize göre – sizi yolda tutmak için eksiksiz bir İş planı oluşturmanız gerekiyor. Hadi Kişisel marka stratejileri oluşturmaya başayım..


Ayrıca bir Sosyal Medya marka stratejisine sahip olmalısınız. Nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız endişelenmeyin çünkü En İyi 35 Sosyal Medya Markalama İpuçları ve Stratejileri hakkında bir blog yazısı yazdım . Şimdi okuyun ve not alın.

Ayrıca kişisel markalaşmada BÜYÜK hatalardan kaçınmanızı istiyorum. İşte bu yüzden, Ne pahasına olursa olsun Kaçınmanız Gereken 17 Ölümcül Kişisel Markalama Hatasını içeren başka bir blog yazısı yazdım .

Şimdi benim güzel/yakışıklı Girişimci dostum, harika bir kişisel marka yaratmaya hazırsın.


Girişimciler İçin 30 Kişisel Marka Stratejileri Fikri hakkında bu blog yazısından biraz değer aldınız mı? Umarım başarmışsınızdır, çünkü her hafta size işinizde başarılı olmanıza yardımcı olacak en şaşırtıcı ipuçlarını ve stratejileri vermeye tüm kalbimi adadım.

Değerli Bilgileri Paylaşmayı Seviyorsanız Aşağıya Tıklayın ve Bunu En Sevdiğiniz Sosyal Medyada Paylaşın 

( Toplam 187 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )