İlişki Pazarlamasının 7 Temel İlkesi: Çevrimiçi ilişkiler kurmak, çevrimdışı ilişki kurmaya kıyasla daha zordur. Kullanılan teknikler hemen hemen aynıdır. Ancak potansiyel bir müşteriyi ömür boyu çevrimdışı bir müşteriye dönüştürmek, sürecin doğası gereği daha kolaydır. Online pazarlamada, offline pazarlamada olduğu gibi müşterilerinizle yüz yüze görüşemezsiniz. Ancak, işinizi kurarken attığınız her adımda potansiyel müşterilerinizi düşünürseniz, istediğinizi sunabilirsiniz. İlişki pazarlaması sadece bir seferlik bir taahhüt değil, bir süreçtir. İş kurmayı düşündüğünüz an başlar ve kaldığınız sürece devam eder.

İlişkisel Pazarlama Nedir? İlişki Pazarlaması Nasıl Yapılır? Bu yazımızı okumadıysanız öncelikle buna göz atmanızı tavsiyede ederim. Korkmayın orada kısacık bir makale var ve sizi tekrar bu sayfaya yönlendiren link bulacaksınız 😊

1- Potansiyel müşterilerinizi tanıyın– İşinizi kurmaya başlamadan önce; hedef pazarınızı belirlemeli ve potansiyel müşterilerinizi tanımalısınız. Mesajınızı onlara iletmek için etkili taktikler geliştirmek için müşterilerinizi nasıl tanıyacağınızı öğrenin. Bazı çok basit adımlar atarak müşterilerinizi tanımaya başlayabilirsiniz.

  • Potansiyel müşterilerinizin nerede toplandığını önceden belirleyin.
  • Hangi bülteni okuyorlar?
  • Hangi forumları ziyaret ediyor ve yayınlıyorlar?
  • İnternette gezinirken başka neler yapabilirsiniz?

Potansiyel müşterilerinizi bulabileceğiniz en iyi yerler forumlar, tartışma grupları ve tartışma panolarıdır. Hedeflediğiniz pazarın forumlarını ziyaret edin ve şunları öğrenin:

  • Potansiyel müşterilerinizin sorunu nedir?
  • Ne arıyorlar?
  • Ne tür işlerle uğraşıyorlar?
  • Sorunlarının nasıl çözülmesini istiyorlar?
  • Hangi kelimeleri kullanıyorlar?

Yalnızca müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarını bilerek işinizi başarıyla büyütebilir ve tamamen müşteri odaklı olabilirsiniz. Pazarlama ve reklam stratejilerinizi pazarınızın zevklerine ve ilgi alanlarına hitap edecek şekilde şekillendirmek için önce müşterinizi belirlemelisiniz.

İlişki, yalnızca ziyaretçilerinizin kim olduğunu bilmeye değil, aynı zamanda müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin özel ihtiyaçlarını bilmeye de dayanır.

Buna da Bakın:  İlişkisel Pazarlama Nedir? İlişki Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Not: Daha fazla abone çekmek ve kolay yoldan güçlü bir ilişki pazarlaması kurmak için potansiyel müşteri kelimelerinizi kullanın. Forumlara mesaj gönderirken, mesaj gönderirken vs. acılarını hisseder ve onların sözlerini kullanırsanız, sizinle ilgili olacaklardır. Onlardan biri olacaksın; yabancı değilsiniz, o zaman size güvenmeleri ve tavsiyenizi dikkate almaları muhtemeldir.

2- Uzmanlığınızı gösterin – İş adamlarının çoğu, bilgilerini potansiyel müşterilere asla tam ve net bir şekilde göstermez. Hedef kitlenize sektörünüzde lider olduğunuzu gösterin, onlar sizi takip etsinler. İnsanlar deneyimlerinizi öğrenmekten hoşlanır. Daha az zaman ve para yatırımı ile hatalardan kaçınmak ve başarıya kolay yoldan ulaşmak için uzmanların adımlarını takip etmeyi severler.

3- Güven oluşturmak için bir iletişim kutusu başlatın – Güven oluşturmak için devam eden bir iletişim kutusu kurun. Güven, uzun süreli bir ilişki kurmak için hayati bir adımdır. Bu iletişim kutusu, ziyaretçileriniz e-posta adresleriyle birlikte bilgi gönderir göndermez başlamalıdır. Bu, işletmenize olan ilgilerini açıklar. Karşılığında onlara abone olduklarında vaat ettiklerini veriyor ve abonelerinize kaliteli bilgiler göndererek belirli aralıklarla irtibatta kalıyorsunuz. Amacınız, abonelerinizle uzun vadeli ilişkiler pazarlaması oluşturmaktır. Bunu yapmak için, mevcut kaynakları ve yüksek kaliteli bilgileri toplamak için zaman ayırmalı ve başarılı olmalarına yardımcı olmak için potansiyel müşterilerinizin kullanımına sunmalısınız. Unutmayın, müşteri coşkusunu sürdürmek ve müşteri sadakati yaratmak, başarınızın anahtarıdır.

4- Takip et – Diyalog takibe yol açar. Takip mesajları serinizle abonelerinizi bağlayın. Her yeni aboneye kaliteli bilgi göndermek için bir dizi takip mesajı oluşturun. Profesyonellik, başarılı ilişkilerin anahtarıdır. Takip etmenin temel amacı, aboneleriniz tarafından görünür halde kalmaktır.

Buna da Bakın:  En Başarılı Ağ Pazarlama Liderlerinin bildiği, Sizin bilmediğiniz Formül (HİK Sistemi)

İhtiyaç doğar ve potansiyel müşteriniz satın almak isterse, abonenin ilk düşündüğü ürününüz olur. İyi para kazanmak istiyorsanız, göreviniz ürününüzü satmaktan vazgeçmeyecektir. Bir satıştan sonra gitmek değersizdir. Satış yapıldıktan sonra müşterinizi takip etmek harika bir taktiktir. Bu önemli adım, ilişkinizi güçlendirmenize, iade beyanlarını azaltmanıza ve müşterinizin sizden tekrar uzaklaşmasına ve kazanç sağlamanıza yardımcı olacaktır.
Takipte kalın; durmayın ve yaratıcı olun. Müşterilerinize sadece satış mesajları göndermeyin. Zaman zaman para kazanmalarına ve/veya zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olabilecek başka yerde bulamadıkları ücretsiz faydalı ürünler gönderin. Yalnızca sadık müşteriler için indirimli özel teklifler gönderin. En son haberler vb. ile onları güncel ve güncel tutun…

5- İyi müşteri hizmeti sunun – Bazı insanlar çevrimiçi bir iş kuracak ve yalnızca iyi para kazanmak için hangi hizmetleri veya ürünleri satabileceklerine odaklanacak. Müşterileri ve potansiyel müşterileriyle iyi ilişkiler kurmaktan endişe duymazlar.

Potansiyel müşterilerinizin isteklerini alır almaz yanıtlayın.
Bir soru, endişe veya sadece daha fazla bilgi arayan biri olsun, her e-postayı gerekli yanıtla 24 saat içinde yanıtlayın.
Müşterilerinize doğru davranın. En iyi ürünleri veya hizmetleri sunsanız bile, çoğu müşteri işinizi sizinle iş yaparken kendilerine nasıl davranıldığına göre değerlendirecektir. Bu nedenle müşterilerinizle ilgilenmek ve onlara istedikleri en iyi ürünü veya hizmeti vermek önemlidir.

İş yaptığınız kişilere mükemmel müşteri hizmeti sunarak, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almak için müşterilerin tekrar tekrar size gelmesini sağlayabilirsiniz.

Not: Müşterilerinizin aklında kalmak istiyorsanız onlara daha iyi hizmet verin. Bunu, müşterilerinizin geri bildirimlerinden bilgi toplayarak yapabilirsiniz. Web sitenizde yorum veya geri bildirim formu içeren bir iletişim sayfasına sahip olmak, müşterilerinizin istek ve sorunları hakkında sizi bilgilendirecektir. Bir haber bülteni yayınlarsanız, bunu abonelerinizden geri bildirim isteyerek de yapabilirsiniz. Bu, hedef kitlenizin söyleyeceklerini önemsediğinizi ve sizin için ne kadar önemli olduklarını bilmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Müşterilerinize ilgi gösterdiğinizde, güvenilirlik ve sadakat oluşturacaksınız.

Buna da Bakın:  Çok Başarılı Ağ Pazarlamacılarının 10 Alışkanlığı

6- Abonelerinizi eğitin– Ürününüzü veya hizmetinizi mükemmel bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için müşterilerinizin kullanım kılavuzlarını, sık sorulan soru (SSS) web sayfalarını, makaleleri vb. Abonelerinizi işletmeniz için ilgi ve sadakat oluşturmalarına yardımcı olacak şekilde eğitin. Ömür boyu müşteriler, güvenilir danışmanları olmanızı ister. Müşterilerinizi onlara çeşitli seçenekler sunarak ne kadar çok eğitirseniz, ömür boyu işlerini kazanma şansınız o kadar artar. Eğitim, müşterilerle ilişki pazarlamasını güçlendirir.

7- Yalnızca kaliteli ürünler satın veya tavsiye edin – Değeri olan kaliteli ürünler satın, ayrıca bir garanti verin ve arkasında durun. Bir iş ilişkisini yok etmenin en hızlı yollarından biri kalitesiz ürünler satmak ve verdiğiniz sözün arkasında durmamaktır. Web sitenizden diğer pazarlamacıların bağlı kuruluş programlarını tanıtmak istiyorsanız, savunduğunuz şirketleri araştırmak için zaman ayırın. Yalnızca sağlam İnternet varlığına sahip yasal şirketlerin ürünlerini tanıtın. Önerdiğiniz şirketlerin ticari itibarınız üzerinde bir etkisi olacağını unutmayın.

İlişki pazarlaması, her işletmenin temel taşıdır. İlişkisel pazarlamanın bu temel ilkelerini takip ederseniz, daha fazla ve daha iyi satışlara yol açacak duyarlı bir katılım e-posta listesi oluşturma yolunda olacaksınız.

Tüm bu tür konuları tartışmak için önce sizi Sosyal Medya Pazarlama, Pinterest Pazarlama, E-posta Pazarlama, Kişisel Markalaşma ve çok daha fazlasını öğreneceğiniz ÜCRETSİZ Pazarlama Koçluğu Facebook Grubumuza muhakkak katılın!!

( Toplam 95 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )