Müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurmayı, bu ilişkileri geliştirmeyi ve sürdürmeyi içeren ilişkisel pazarlama kavramı ilk olarak 1983 yılında Berry tarafından ortaya atılmıştır. İlişkisel pazarlama, son yıllarda işletmelerin müşteri memnuniyetini ve sadakatini sağlamasında ve pazarda rekabet avantajı elde edebilmesinde önemli bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizdeki kurumsal işletmelerin büyük kısmı, müşteri memnuniyetinin sağlanması, ürün geliştirme, müşteri beklentilerinin belirlenmesi, müşteri sadakatinin sağlanması, ürün farklılaştırma gibi konularda ilişkisel pazarlama uygulamalarına yönelmiş durumdadır. Bu çalışmada ilişkisel pazarlamanın kavramsal yönünün açıklanması amaçlanmıştır.

Tüm bu tür konuları tartışmak için önce sizi Sosyal Medya Pazarlama, Pinterest Pazarlama, E-posta Pazarlama, Kişisel Markalaşma ve çok daha fazlasını öğreneceğiniz ÜCRETSİZ Pazarlama Koçluğu Facebook Grubumuza davet etmek istiyorum .

Çoğu işletme sahibi, ömür boyu müşterileri etkili bir şekilde çekmeyi ve elde tutmayı başaramaz. Gerçekleştiremedikleri şey, potansiyel müşterileri tekrar eden müşterilere dönüştüren ilişkisel pazarlamanın temel ilkeleridir. İşinizde başarılı olmak için ana hedefiniz, hedeflenen pazarınızdan size güvenen, size minnettar hisseden ve tavsiyenize değer veren ömür boyu müşterilerden oluşan duyarlı bir e-posta listesi oluşturmak olmalıdır.

Buna da Bakın:  Başarılı Cazibe Pazarlama Formülü Nasıl Oluşturulur

Sadık müşterilerle iyi bir ilişki bir servete bedeldir. Bu, herhangi bir işletmenin sahip olabileceği en değerli şeydir. Buradaki anahtar, size güvenen ömür boyu müşterilerinizden oluşan geniş bir liste oluşturmaktır. Bunu başar ve hayata hazırsın. Bu nedenle, ilişkisel pazarlama kavramlarını web sitenize uygulayabilmek için ilişkisel pazarlamanın temel ilkelerini öğrenmeniz gerekir.

İlişki Pazarlaması Nedir? İlişki pazarlaması, web sitesi ziyaretçilerini kademeli olarak abonelere dönüştürme ve onları yaşam boyu müşterilere dönüştürmek için planlı bir program boyunca konumdan konuma yönlendirme yöntemidir. İlişki kurmayı işinizin temeli olarak düşünün. Sizi profesyonel, güvenilir ve tutarlı bir kaynak olarak konumlandırır.

İlişki Pazarlamasının 7 Temel İlkesi , İlişki Pazarlaması nedir? İlişkisel Pazarlama dijitalde nasıl yapılır? ve İlişki Pazarlaması/ İlişkisel Pazarlamanın temellerini anlattığım bu yazımızı muhakkak okumalısın.. Devamını oku… 

( Toplam 147 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )