Hmmm, İş için Pinterest nasıl kullanılır? Yok canım? Pinterest ipuçları mı varmış bir de ? 😉

Evet, Pinterest’in size en fazla trafiği blogunuza, web sitenize veya başka herhangi bir yere getireceği artık bir sır değil.

Ve sadece bu da değil, doğru bir sistemle yaparsanız satışlarınız da önemli ölçüde artacaktır.

Çoğu blogcu, girişimci ve pazarlamacı neden satışlarında artış görüyor? Pekala, çünkü Pinterest kullanıcılarının %80’inden fazlası ALICI!

Facebook veya İnstagram’da bu kadarını bulamazsınız. Bu yüzden Pinterest’i iş için kullanmak çok önemlidir. buraya tıklayarak bu konuda daha fazla bilgi edinin .

Harekete geçmeden öncesizi Sosyal Medya Pazarlaması, Pinterest Pazarlaması, Kişisel Markalaşma ve çok daha fazlasını öğreneceğiniz ÜCRETSİZ Pazarlama Koçluğu Grubumuza davet etmek istiyorum!

Biz ısırmayız, bu yüzden endişelenmeyin ) Buraya tıklayın ve harika topluluğa katılın.

1.) Neden Pinterest’i iş için kullanmalısınız:

Neden 1: Çoğu Pinterest kullanıcısı alıcıdır:

Daha önce de söylediğim gibi, ilk sebep, Pinterest kullanıcılarının %80’inden fazlasının alıcı olmasıdır. Mücadele etmeden ve bilgisayarınızın başında bir ton zaman kaybetmeden birçok kişiye ulaşabilirsiniz.

Sebep #2: Daha fazla kişiye ulaşmak için çok fazla zaman kaybetmezsiniz:

Dürüst olmak gerekirse, Facebook kullanırken bilgisayar başında en az 4 saat daha fazla vakit geçiriyorum. Facebook’ta yanlış bir şey yok (hala kullanıyorum), ancak daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız reklamlara yatırım yapmanız gerekecek. Pinterest kullanmaya başladığım için artık Sosyal Medya kölesi olmadığımı söyleyebilirim. 🙂

Sebep #3: Pinterest reklamları çok daha ucuz ve daha güçlü:

Pinterest’i iş için kullanmanızın bir başka nedeni de reklamlarını kullanabilmenizdir. Facebook reklamlarından çok daha az para yatıracaksınız. Burada gördüğüm tek sorun Pinterest reklamlarının global olmaması. Maalesef reklam kabul edilmeyen ülkeler var..

Pinterest reklamlarını kullanabilen ülkeler şunlardır: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Cebelitarık, Hong Kong, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Vietnam.

2.) İşletmeniz için bir Pinterest hesabı nasıl kurulur:

AŞAMA 1:

Burada iki seçeneğiniz var. Halihazırda bir Pinterest kişisel profiliniz varsa, bunu bir işletme hesabına dönüştürebilirsiniz.SEÇENEK 1: Kişisel bir hesabı bir işletme hesabına dönüştürün:

 • Pinterest profil hesabınıza giriş yapın
 • pinterest.com/business/convert/ adresine gidin 
 • İşletme adınızı ve web sitenizi girin, ardından bir işletme türü seçin
 • Hesap oluştur’u tıklayın 

SEÇENEK 2: Yeni bir işletme hesabı oluşturun:

 • Kişisel bir hesabınız varsa ancak onu dönüştürmek istemiyorsanız,  çıkış yapmak için pinterest.com/logout adresine gidin. 
 • pinterest.com/business/create/ adresine gidin 
 • E-posta adresinizi, şifrenizi ve işletme adınızı girin ve ardından bir işletme türü seçin
 • Hesap oluştur’u tıklayın 

Pinterest’teki makaleye göz atmak istiyorsanız buraya tıklayın . 

ADIM 2:

Bir işletme hesabı için Pinterest’inizi tamamlayın:

 • İlk önce vesikalık fotoğrafınızı yükleyin (fotoğrafa gülümseyin!)
 • Kullanıcı adınızı seçin (markanızın adı veya kendinizi markalıyorsanız yalnızca adınız olmalıdır) – Bazı anahtar kelimeler ekleyin (örnek: Pinterest İş İpuçları, Kilo Verme Fikirleri…)
 • Biyografinizi tamamlayın (anahtar kelimeleri ekleyin – SEO optimize edilmiş, böylece işletme hesabınız daha üst sıralarda yer alacak ve hedef kitlenizin önüne geçeceksiniz)
 • Ayrıca, konumunuzu ekleyebilirsiniz
 • Ve web sitenizi eklemeyi unutmayın (sonraki adımlarda size web sitenizi/blogunuzu nasıl doğrulayacağınızı göstereceğim)

AŞAMA 3:

Pinterest’te web sitenizi nasıl doğrularsınız:

 • Bir web tarayıcısından Pinterest’e giriş yapın ve menünüzü açmak için sağ üst köşenizdeki üç noktayı tıklayın.
 • Ayarlar’ı seçin 
 • “Hak talebinde bulun”u tıklayın ve web sitenizin URL’sini girin ve ardından Hak talebinde bulun’u  tıklayın. 
 • “HTML etiketi ekle”yi seçin
 • Ardından etiketi kopyalayıp tıklayın  İleri
 • Web sitenizin index.html dosyasına gidin ve etiketi <body> bölümünden önce <head> bölümüne ekleyin. wordpress gibi hazır yazılımlar kullanıyorsanız uygun eklentilerle bunu zahmetsiz yapabilirsiniz.
 • Ardından Pinterest’e dönün ve Gönder’e tıklayın 

Bu adımları Pinterest’in kendisinden de kontrol edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken buraya tıklamak.

ADIM #4:

Bir sonraki adımınız Pinterest zengin pinlerini ayarlamaktır:

Zengin Pinler, doğrudan bir Pine ek bilgi gösterdikleri için bir fikir hakkında daha fazla bağlam sağlar. Dört tür Zengin Pin vardır: uygulama, ürün, tarif ve makale.

Kaynak: Pinterest yardım sitesinden – Daha fazlasını okumak için Buraya Tıklayın

Zengin Pinleri ayarlama adımları:

 • Web sitenizdeki içeriğe meta veri eklemeniz gerekecek
 • Ardından, Pinterest’e gitmeden önce Zengin Pinlerinizi doğrulamanız gerekecek.

Tüm adımları doğrudan Pinterest’ten okumanız en iyisidir. Size adım adım rehberlik edecekler. Makalelerine buradan göz atın.

Ardından Zengin Pin Doğrulayıcı’ya gidin:

Pinterest yardım sitesindeki tüm adımları okursanız, Rich Pins Validator’a gitmeniz gerektiğini bilirsiniz Orada daha sonra hangi adımları atacağınızı göreceksiniz. Site şu şekilde görünecek:

zengin pin doğrulayıcı
İş modeliniz İçin Pinterest Nasıl Kullanılır – En İyi Pinterest İpuçları 3

Bunu web sitenizdeki herhangi bir bağlantıdan yalnızca bir kez yapmanız gerekir. Ardından, tüm alan adınız için Zengin Pinleri etkinleştireceksiniz.

Tüm bunların kulağa çok fazla iş gibi geldiğini ve hatta korkutucu olduğunu biliyorum. Ama öyle değil, sadece Pinterest’in yardım sayfasında sağladığı adımları izlemeniz gerekiyor.

3.) Pinterest’inizi Tailwind ile nasıl otomatikleştirebilirsiniz:

Hiç kimse bütün gününü bilgisayar başında ve sosyal medyanın kölesi olarak geçirmek istemez. Pinterest bir sosyal medya platformu değil, bir arama motoru olsa da, yine de tüm gün boyunca manuel olarak sabitlemek istemezsiniz.

Ailenle daha fazla zaman geçirmek istiyorsun, değil mi? Seni anlıyorum çünkü ben de aynıyım. Bu yüzden Tailwind adlı aracı almanızı tavsiye edeceğim.

Pinterestinizi Tailwind ile nasil otomatiklestirebilirsiniz
İş modeliniz İçin Pinterest Nasıl Kullanılır – En İyi Pinterest İpuçları 4

Tailwind zamanlayıcı , aileniz için daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olacaktır çünkü sizin için sabitlenecektir. Pinlerinizi ve diğer insanlardan da programlayın. Paylaşmak önemsemektir derler 😉 ama daha önce de söylediğim gibi erişiminizin düşmemesi için yine de manuel olarak sabitlemeniz gerekir. Erişim derken, pinlerinizi daha az insan görecek ve daha az insan bunlara tıklayıp blogunuzu ziyaret edecek.

4.) Pinterest için Pin Oluşturun:

Pinterest görsel bir arama motorudur, yani güzel ve çekici pinler oluşturmanız gerekir. Pin görüntüleri dikey olmalıdır (aşağıdaki örnek fotoğrafa bakın).

Pinterest için Pin Oluşturun:
İş modeliniz İçin Pinterest Nasıl Kullanılır – En İyi Pinterest İpuçları 5

Oran 2:3 olmalıdır, bu da görüntünün genişliğinin ⅔ yüksekliği olduğu anlamına gelir. Bir Pinterest blog gönderisinden daha fazlasını okuyabilirsiniz, buraya tıklamanız yeterli . İşte bazı örnekler (ilk sayı genişlik, ikincisi yükseklik)

 • 600 piksel * 900 piksel
 • 1000 piksel * 1500 piksel
 • 1200 piksel * 1800 piksel
 • 2000 piksel * 3000 piksel

Pim yapmaya başlamadan önce, nasıl görüneceklerini bilmelisiniz. Renklerden ve yazı tiplerinden bahsediyorum. Markanız sadece siz, ürünleriniz veya hizmetleriniz değildir. Aynı zamanda blogunuzun ve resimlerinizin görünüşüdür.

Yüksek kaliteli görsellerin yanı sıra her zaman aynı renkleri ve yazı tiplerini kullanmalısınız. Kendinizi doğru şekilde markalamalısınız.

5.) Pinterest hesabınızı nasıl büyütebilirsiniz:

Takipçi sayısı o kadar önemli değil ama yine de büyütmelisiniz. Ne kadar çok takipçiniz olursa, pinlerinizi o kadar çok kişi görür. İşte yapmanız gerekenler:

 • Her blog gönderisinin sonunda, insanlardan sizi Pinterest’te takip etmelerini isteyin (Bunu tam burada yapacağım – Burayı tıklayın ve lütfen beni Pinterest’te takip edin 😉
 • Pinterest’te sizi takip etmek için harekete geçirici mesaj da dahil olmak üzere hedef kitlenize bir e-posta gönderirken
 • Blogunuza bir pin widget’ı ekleyin
 • Blogunuza bir Pinterest paylaş düğmesi ekleyin
 • Bir video oluştururken, sonuna bir harekete geçirici mesaj ekleyebilirsiniz.

6.) Hedef kitlenizi tanıyın:

Hedef kitlenizin kim olduğunu bilmelisiniz. Herkes sahip olduklarınızla ilgilenmez, bu yüzden zamanınızı boşa harcamak istemiyorsanız, kim olduklarını, nerede takıldıklarını (çevrimiçi veya çevrimdışı) ve daha fazlasını bulmanız gerekir.

7.) Analitiklerinizi kontrol edin:

Ve işte sıkıcı kısımla başlıyoruz 😉 En azından eskiden bana sıkıcı gelirdi. İşte bu yüzden en büyük hatayı yaptım – ANALİTİĞİ KONTROL ETMEMEK.

Pinterest’te değil, başka her yerde. Bu yüzden hiç işe yaramayan şeyler yaparak tonlarca zaman harcadım. Hatamı tekrarlamanı istemiyorum. Pinterest’i iş için yapmak istiyorsanız, her şeyi analiz etmek bir zorunluluktur.

Analizleri Pinterest hesabınızın sol üst köşesinde bulabilirsiniz. Genel bakışa tıklayın ve tüm istatistikleri kontrol edin. Ancak Pinterest’te o kadar doğru olmadığı için blog analizlerinize daha fazla odaklanmanızı öneririm.

İşte analizlerime bir örnek (manuel olarak göndermediğim için büyük bir düşüş görebilirsiniz)

Pinterest Analitiklerinizi kontrol edin
İş modeliniz İçin Pinterest Nasıl Kullanılır – En İyi Pinterest İpuçları 6

ÇÖZÜM:

Pinterest’in işletmeler için neden bir zorunluluk olduğunu anlayabilirsiniz. Daha fazla kişiye ulaşmanın yolunu daha kolay buluyorum, ayrıca e-posta listem her zamankinden daha hızlı büyüyor.

Pinterest pazarlamasını doğru şekilde yaptığınızda, ödüllerini daha hızlı ve uzun yıllar alırsınız. Pinterest’te pazarlama yapmayı öğrenen her blogcu ve girişimci, bunun ana trafik ve gelir kaynağı olduğunu söylüyor. 🙂

( Toplam 34 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )