Yalnızca liderlerin ve etkileyicilerin kitlesel Sosyal Medya etkileşimi sağlayabileceğini mi düşünüyorsunuz? Bil bakalım ne oldu – sen de yapabilirsin! Ve yeni başlayan biri olmanız önemli değil. Bu blog gönderisindeki ipuçlarını takip eden herkes yapabilir.

Bazı girişimciler katılımın önemli olmadığını söylüyor. Ama neden yanıldıklarını söyleyeyim. Sosyal Medya Etkileşimi trafik demektir . Ve trafik olmadan kazançlı bir işiniz olamaz, değil mi? Gönderilerinizde ve videolarınızda ne kadar çok göze çarparsanız, satış yapma şansınız o kadar artar.

Katılım ipuçlarına geçmeden önce, sizi Sosyal Medya Pazarlama, Bloglama, E-posta Pazarlama, network marketing ve çevrimiçi işinizi büyütme ve de daha fazlası hakkında bilgi edineceğiniz ÜCRETSİZ Koçluk Grubumuza davet etmek istiyorum . BURAYA TIKLAYIN seninle bağlantı kurmak için sabırsızlanıyorum 🙂

1.) Bir hikaye paylaşın (sizin veya başka birinin) :

Bazı liderlere ve etkileyicilere bakarsanız, Sosyal Medya profillerinde en çok ne görüyorsunuz? Hikayeler, değil mi? Geçmişlerinden, nasıl mücadele ettiklerinden ve büyük başarı elde etmek için neler yaptıklarından bahsediyorlar.

Şu anda ne düşündüğünüzü biliyorum – “Ama henüz başarılı değilim… nasıl iyi bir hikaye anlatabilirim?”

Ne kadar iyi yaptığınızı göstermek için çok başarılı olmanıza gerek yok. Neden işiniz üzerinde çalışmaya karar verdiğinizi, zihniyetinizin nasıl değiştiğini, zamanınıza neden bu kadar değer verdiğinizi konuşmaya başlayın. Veya harekete geçmeniz için size ilham veren başka birinin hikayesini paylaşabilirsiniz.

Her şey attığınız küçük adımlarla ve başkalarına risk almaktan korkmadığınızı göstermekle ilgilidir. Herkes risk alan insanları sever çünkü herkes risk alan biri olmak ister 🙂  Öyleyse bir sonraki adımı atın ve insanlara daha fazlasını yapmaları ve başarmaları için ilham verin.

2.) Sosyal Medya etkileşiminizi artırmak için açık uçlu sorular sorun:

Açık uçlu soru nedir?

Açık uçlu soru,  “evet” veya “hayır” yanıtıyla ya da statik yanıtla yanıtlanamayan bir  sorudur . Açık uçlu sorular, yanıt gerektiren bir ifade olarak ifade edilir. Yanıt, sorgulayıcının zaten bildiği bilgilerle karşılaştırılabilir. [Kaynak: Wikipedia ]

İşte kapalı uçlu ve açık uçlu sorulara bazı örnekler:

Kapalı uçlu soru:

 • Vanilyalı dondurma ister misin?

Açık uçlu soru:

 • En sevdiğiniz dondurma çeşidi nedir ve neden?

(Artık dondurmaya can atıyorum ) Neyse, şimdi farkı görebilirsiniz. Açık uçlu sorular sorun çünkü hedef kitlenizi daha iyi tanıyacaksınız. Ayrıca bazen, sadece karıştırmak için kapalı uçlu sorular sormanızı öneririm.

3.) Kitlenizle etkileşim kurun:

Kitlenizle etkileşim kurmanın farklı yolları vardır. Aşağıda, size büyük Sosyal Medya etkileşimi sağlayacak en önemlilerini ele alacağız. Hadi başlayalım…

A) Kitlenizin ilişki kurabileceği sorular sorun:

Sana bir örnek vereceğim. Çevrimiçi para kazanma nişindeyseniz ve yemek hakkında sorular sormaya başlarsanız, bu hedef kitleniz için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yerine, pazarlama için hangi Sosyal Medya platformunu kullandıklarını ve stratejiler konusunda yardıma ihtiyaçları olup olmadığını sorabilirsiniz.

Ayrıca hayattaki diğer durumlar hakkında da sorular sorabilirsiniz. İşte başka bir örnek: Eğer bir girişimciyseniz ve çocuklarınız etrafta deli gibi koşuyorsa, takipçilerinize bu durumda ne yaptıklarını sorun.

Sadece iyi tavsiyeler almakla kalmayacak, aynı zamanda Sosyal Medya etkileşimi de alacaksınız ve hedef kitleniz sizinle daha iyi bağlantı kuracak çünkü onlar sizin onlar gibi olduğunuzu görecekler.

B) Sosyal Medya etkileşiminizi artırmak istiyorsanız yorumlara yanıt verin:

Yorumlara yanıt verdiğinizde, kendi yayınınızı öne çıkarırsınız. Bu, haber akışında yer aldığı ve daha fazla insanın görebileceği anlamına gelir.

Bir dahaki sefere bir gönderi yaptığınızda yapmanız gerekenler:

 • ilk yoruma hızlı cevap ver
 • daha fazla yorum aldığınızda, hepsine aynı anda yanıt vermeyin
 • her 5-10 dakikada bir yanıt ver
 • artık kimse etkileşime girmediğinde ve tüm yorumlara yanıt verdiğinizde, gönderinizi tekrar öne çıkarmak için bir GIF veya emoji gönderin

C) Kitlenizin gönderilerine katılın:

Girişimciler bu tüyoyu duyduklarında veya okuduklarında BEĞENME’nin yeterli olduğunu düşünürler. Hayır, beğeni ve yorum ile meşgul olmalısınız. Dürüst olalım, çoğu girişimci tembeldir, bu yüzden harika sonuçlar alamazlar .

Ama çoğu girişimciden farklı olmak istiyorsun, değil mi? Büyük Sosyal Medya katılımı elde etmek istiyorsanız, önce bunu vermeniz gerekir. Kendi gönderinizi oluşturmadan önce ve sonra 10 dakika boyunca yorum yapın ve beğenin. Bu size daha fazla maruz kalma ve katılım sağlayacaktır.

D) Harika ilgi çekici gönderiler oluşturun:

İLGİLİ YAYIN : KİTLELERİNİZİN SEVDİĞİ ETKİLİ SOSYAL MEDYA İÇERİĞİ FİKİRLERİ

Çoğu girişimcinin karşılaştığı sorun, sıkıcı paylaşımlar yapmaları veya her zaman alıntıları paylaşmalarıdır. Kimse bunu görmek istemiyor. Bu yüzden farklı olun ve hedef kitlenizin keyif alacağı ve etkileşimde bulunacağı gönderiler oluşturun.

E) Değer verin ve gereğinden fazla sunun – bu her zaman Sosyal Medya katılımını artırır:

Kendinize şu iki önemli soruyu sorun: “İnsanlar neden beni takip etsinler? Masaya ne getireyim?” Cevapları bilmiyorsanız, çözmenizi öneririm.

Değer vermezsen başarılı olamazsın. Onlara yardım etmezsen kimse seni takip etmeyecek. Bu yüzden Sosyal Medya stratejinizi değiştirin, büyük miktarlarda değer vermeye başlayın ve HER ZAMAN gereğinden fazla sunun. Bu şekilde takipçileri hayranlara dönüştüreceksiniz!

Ayrıca onlarla güven ve daha iyi bir bağlantı kuracaksınız. Bunu başardığınızda, kesinlikle sizinle daha fazla ilgileneceklerdir. 

F) Messenger’da hedef kitlenizle bağlantı kurun:

Fazladan bir adım atın ve hedef kitlenizle daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurun. Messenger, başlamak için harika bir yerdir. Onlara kısa mesaj, sesli mesaj gönderebilir, hatta görüntülü arama yapabilirsiniz.

Görüntülü görüşme yapmanızı öneririm çünkü sizi görecekler ve sesinizi duyacaklar. Bu şekilde daha hızlı güven inşa edeceksiniz ve sizi hatırlayacaklar . Bu yüzden bir dahaki sefere bir gönderi yaptığınızda, kesinlikle onunla meşgul olacaklar.

4.) İyi ve ilgi çekici bir konuşma oluşturun:

İyi bir gönderi veya video yapmak yeterli değil, yorumlarda da bir sohbet oluşturmalısınız. Kitleniz yorumlarla ne kadar çok etkileşime girerse, yayınınızı o kadar çok artırır.

İşte daha iyi bir sohbet için birkaç ipucu:

 • Kendinizi açık ve dürüst bir şekilde ifade edin ama kaba olmayın!
 • diğer insanları veya şirketleri küçümsemeyin – kibar ve pozitif olun
 • komik ol ve insanları güldür
 • ilginç şeyler hakkında konuşun
 • sorular sor
 • onlarla gerçekten ilgilenin (taklit etmeyin)

5.) Emojileri kullanın ve paragraflar oluşturun:

Evet, adı FaceBOOK ama insanlar kitap kadar uzun yazıları okumak istedikleri için değil. Uzun sıkıcı gönderiler oluşturuyorsanız, kimse sizinle etkileşime geçmeyecektir. Bu yüzden emojilerimiz var – bir renk patlaması getirmek için.

Renkli bir dünyaya alışığız, bu yüzden tekerleği yeniden icat etmeye çalışmayın ve sadece birkaç emoji ekleyin. Ve hedef kitleniz yüzünüzü göremediği ve yüzünüzde ne tür bir ifade olduğunu bilemediği için – emojiler duygularınızı açıklamaya yardımcı olur. 😉

Ayrıca, yazınızda boşluk bırakmayı unutmayın – paragraflar oluşturun. Aralarında biraz boşluk olan ve sadece büyük bir kelime yığını olmayan bir gönderiyi okumak daha kolaydır.

6.) Gönderilerinizi ve profilinizi herkese açık hale getirin:

İşte çoğu girişimcinin yanlış anladığı yer burasıdır. Değer dolu bu güzel ve ilginç gönderiyi oluştururlar, ancak yalnızca arkadaşları görebilir. Özel gönderilerle zaman kaybetmeyin. Başyapıtınızı dünyaya gösterin 🙂

Teklifleriniz, hediyeleriniz ve değerli gönderileriniz üzerinde daha fazla dikkat çekmek istiyorsunuz, bu nedenle her şeyi herkese açık olarak ayarlayın (yabancıların sizi aramasını istemiyorsanız telefon numarası hariç)

7.) İlgili hashtag’leri kullanın:

İçeriğinizde daha fazla izlenme istiyorsanız, hashtag kullanmalısınız. Ancak gönderileriniz ve nişiniz ile alakalı olmayan hashtag’ler kullanmayın. #dondurma kullanıp kişisel gelişimden bahsetmek insanlara bir anlam ifade etmeyecektir.

8.) Sosyal Medya etkileşiminizi artırmak için anketler oluşturun:

Anketler gerçekten eğlencelidir çünkü hedef kitleniz yalnızca bir (veya daha fazla) yanıta tıklar. Sıradan gönderilerden farklı, bu yüzden birçok insan onlara katılıyor.

Bunun yanı sıra, belirli sorular sorabildiğiniz ve fotoğraf ekleyebildiğiniz için hedef kitlenizi tanıyacaksınız ..

9.) Sosyal Medya katılımını artırmak için çekilişler düzenleyin veya ücretsiz hediyeler verin:

Daha önce de söylediğimiz gibi, karşılığında bir şey almak istiyorsanız bir şeyler vermelisiniz. İzleyicilerinize onları önemsediğinizi gösterin. Onlara değerli bir şey verdiğinizde, minnettar olacaklar ve size güvenmeye, sizi takip etmeye ve sizinle ilgilenmeye başlayacaklar.

Eşantiyonlarda onlara beğenmelerini, yorum yapmalarını ve paylaşmalarını (veya sadece beğenmelerini ve yorum yapmalarını) söyleyin. Kitlenizin istediği bir şeyi verdiğinizden emin olun. Bunun ne olduğundan emin değilseniz, bir Anket yapabilir veya bir soru sorabilirsiniz; onlar size bildireceklerdir.

10.) Sürekli Gönderim Yapmaya Çalışın – GÜNLÜK!:

“Görüş dışı, akıl dışı” ifadesini bilirsiniz. – bu buraya çok yakışıyor. Kitleniz gönderilerinizi günlük olarak görmüyorsa, onların aklında değilsiniz. Dolayısıyla, büyük bir Sosyal Medya katılımı elde etmek istiyorsanız, tutarlı olmanız gerekecek.

11.) Canlı videoları kullanmaya başlayın:

Canlı videoları birçok yerde kullanabilirsiniz. Facebook profilinizde, sayfanızda veya grubunuzda ve ayrıca hikayelerde. Bunları Instagram’da da kullanabilirsiniz (hikaye veya profil).

Ancak kendinizi sadece bu iki platformla sınırlamamalısınız. Videolarınızı Pinterest’te ve e-posta listenizde tanıtabilirsiniz. Yapabileceğiniz başka bir şey de canlı videoyu indirmek ve YouTube kanalınıza yüklemek.

Her zaman kalıpların dışında düşünün, yeni şeyleri test edin ve nasıl çalıştıklarını görün.

12.) Takipçilerinizden bahsedin ve Sosyal Medya etkileşiminiz fırlayacak:

Her zaman sizinle etkileşime giren takipçiler için ne kadar minnettar olduğunuzu göstermek her zaman güzeldir. Bu yüzden bir bütün olarak bir gönderi oluşturun, onlara sevgileri ve destekleri için teşekkür edin ve onları etiketlemeyi unutmayın.

Kendileri hakkında harika hissetmelerini sağlayacaksınız ve sizinle daha da fazla etkileşime girecekler. Ayrıca onlara ücretsiz bir koçluk görüşmesi veya ürün verebilirsiniz. Bu, diğer takipçileri sizinle daha fazla etkileşim kurmaya teşvik edecektir.

13.) “Bana bir şey sor” gönderileri yapmaya başlayın:

Bu gönderiler etkileşiminizi gerçekten artırabilir çünkü takipçilerinizin muhtemelen çok fazla sorusu vardır. Ve onlara size bir şey sormaları için bir şans verdiğinizde – isteyecekler!

Ancak bu gönderiyi yapmadan önce, sadece size kişisel sorular soracak bazı insanlar olacağını bilin – uygun sorular değil. Onlara cevap vermenize gerek yok. Gerçekten kişisel bir şey soruyorlarsa, onlara bunun çok kişisel olduğunu söyleyebilir veya yorumu silebilirsiniz.

Bu uygunsuz sorulardan kaçınmanın bir başka yolu da bazı kurallar belirlemek ve o gönderiye “HERHANGİ bir şey sor” demek. 😉

14.) Başkalarının içeriğini paylaşın (bazen):

Kitlenize yardımcı olacak gerçekten harika bir blog yazısı bulursanız – paylaşın. Kızmayacaklar ve yine de sizi sevecekler 😉 Sadece her gün paylaşmayın – ayda birkaç kez yeterli.

İçeriğin çoğu her zaman sizin olmalıdır çünkü kendinizi markalaştırıyorsunuz. Ama diğer insanların sağladığı bazı değerleri paylaşmak sorun değil. Hala değerli ve takipçileriniz onu sizden aldı (bunu siz yapmamış olsanız bile).

Nişinizle alakalı olduğundan ve bunun yüksek kaliteli içerik olduğundan emin olun!

15.) Kamera arkası gönderileri, Sosyal Medya etkileşiminizi artıracaktır:

İnsanlar doğal olarak meraklıdır, bu nedenle kitlenizin ne yaptığınızı görmek istediğini bilin. Etkinlikteyseniz, özel bir ortamdaysanız veya bir video mini kurs oluşturuyorsanız – bilmek istiyorlar!

Ayrıca bu tür gönderiler merak uyandırıyor. Kitleniz ne kadar meraklı olursa, gönderilerinizde o kadar fazla izleyici izi olur. Daha fazla bilgi için bekliyor olacaklar.

Biraz beklemelerine izin verin 😉 Merakı daha da artırın ve sonrasında büyük başarılar göreceksiniz.


DAHA FAZLA SOSYAL MEDYA GÖNDERİ FİKİRLERİ İSTER MİSİNİZ? BU BLOG YAYININI KONTROL EDİN: ETKİLEŞİMİ ARTIRMAK İÇİN 57 FACEBOOK POST FİKİRİ


16.) Komik ögeler veya GIF’ler kullanın:

Takipçilerinizi güldürmek harikadır. Bu yüzden her daim sayfanıza geri dönmeyi sevecekler. İnsanları sadece güldürmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi daha çok sevecek ve güvenecekler.

İnternette iş yapmak bu kadar ciddi olmamalı. Eğlenin, yaratıcı olun ve harika sonuçlar göreceksiniz.

17.) Hedef kitlenize daha sonra ne öğrenmek istediklerini sorun:

Bu, her girişimcinin takipçilerine sorması gereken gerçekten önemli bir soru. Onları önemsediğinizi ve mümkün olan en iyi içeriği sağlamak istediğinizi gösterir.

Ayrıca içerik fikirleriniz biterse de size yardımcı olacaktır. Takipçileriniz yanıt verdiğinde, etkileşimde bulunacakları için bekenen içeriği teslim ettiğinizden emin olun.

18.) Müşteri incelemelerini ve referanslarını paylaşın:

Başkalarının ürünlerinizi sevdiğini gösterdiği için referansları ve incelemeleri paylaşmak harikadır, bu güven ve bağlılık oluşturur . Referans oluşturanlar, yazarsanız altına mutlaka yorum yapacaklardır.

Onları etiketleyin ve bu gönderiye teşekkür edin. Bazıları o kadar çok takdir edecek ki, videoyu veya gönderiyi de paylaşacaklar. Bu, daha fazla etkileşim elde edeceğiniz anlamına gelir – bu da daha fazla katılım ve satış getirebilir.

19.) Minnettarlığı ifade etmek, Sosyal Medya katılımınızı ve işinizi artıracaktır:

Bir lider 10.000 takipçiye ulaştığında ve onlara teşekkür edip başarıyı kutladığında bu gönderileri hiç gördünüz mü? Eğer yaptıysanız, o zaman bu şeyin işe yaradığını bilirsiniz.

Büyük başarılara sahip olmanıza gerek yok – 100 takipçi bile olabilir. Onları dahil ettiğiniz ve kendilerini özel hissettirdiğiniz sürece sadık olacaklar ve “Teşekkürler! Harikasın!” 🙂


SOSYAL MEDYA ETKİNLİĞİNİZ NEDEN BU KADAR DÜŞÜK? BLOG YAYINI OKUYUN: SOSYAL MEDYA ETKİLEŞİMİNİ ELDE EDEMEMENİZİN 10 NEDENİ


20.) En iyi zamanda yayınlayın:

Daha iyi Sosyal Medya katılımına sahip olmak istiyorsanız, takipçilerinizin çoğunun ne zaman çevrimiçi olduğunu bulmanız gerekir. Bu sabah 9 veya akşam 9 olabilir.

Facebook sayfanızda ve grubunuzda, aynı Instagram’da da içgörüleriniz var. Sonuçlarınızı düzenli olarak (her hafta) analiz edin ve mümkün olan en iyi zamanda yayınlayın. Gönderinizi ne kadar çok kişi görürse, sizin için o kadar iyi olur.

21.) Sosyal Medya etkileşimini artırdıkları için özçekimler kullanın:

Hiç özçekiminizi yayınladınız ve 100’den fazla beğeni aldınız mı? Çünkü insanlar başka insanları görmeyi seviyor. Bu, Sosyal Medya platformlarını daha kişisel hale getirir. Hadi ama, kim senin güzel yüzünü görmek istemez ki? 🙂

Bana inanmıyorsanız, bugün test edin. Bir selfie çekin, güzel bir kısa yazı yazın ve sonuçlarınızı bana bildirin. Diğer gönderilerde genellikle 10 beğeni alan, ancak selfie gönderilerinde 50’den fazla beğeni alan insanlar görüyorum.

Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok ve tutarsa kazanacak çok şeyiniz var. Sadece her gün selfie paylaşmayın. Karıştırın ve hedef kitleniz sizi takip etmekten ve sizinle etkileşim kurmaktan çok mutlu olacaktır.

22.) Gönderilerinizi e-posta abonelerinize tanıtın:

Gönderilerinizi ve videolarınızı e-posta abonelerinize tanıtmanız ve onlardan fikirlerini belirtmelerini istemeniz sorun değil. İnsanların fikir vermeyi sevdiğini biliyorsunuz – bazen onlara sormasanız bile 😉

Bu yüzden abonelerinizden etkileşimde bulunmalarını ve hatta içeriğinizi paylaşmalarını istemekten korkmayın. Kendinizi doğru şekilde markalaştırırsanız ve güven oluşturursanız, gönderilerinizi paylaşmaktan çok mutlu olacak bazı takipçiler olacaktır.


BÜYÜK BİR E-POSTA LİSTENİZ YOK MU? SORUN YOK, BLOG YAYINI BURADAN OKUYUN: PINTEREST İLE E-POSTA LİSTESİ OLUŞTURMAK


23.) Dikkat çekici başlıklar yazın:

Gördükleri ilk şey fotoğrafınızdır, ancak onu kullanmazsanız, o zaman başlıktır. Ortalama bir başlıksa, muhtemelen fark etmeyecekler bile. Bu, gönderinizi görmezden gelecekleri anlamına gelir.

Gönderilerinizin ve videolarınızın fark edilmesini sağlamak için şaşırtıcı ve ilginç başlıklar oluşturun. 

24.) Sosyal Medya etkileşiminizi artırmak için reklamlara yatırım yapın:

Reklamlar, elbette doğru yaptığınızda, her zaman size daha hızlı etkileşim sağlayacaktır. Yatırım yapmaya başlamadan önce, önce öğrenmenizi öneririm. Paranı çöpe atmanı istemiyorum.

25.) Kitlenize ilham verin ve motive edin:

İyi bir ilham verici ve motive edici gönderi, size kesinlikle daha fazla Sosyal Medya katılımı sağlayacaktır. Ancak gönderiye daha fazla çaba sarf etmeniz gerekiyor. Her zaman alıntıları paylaşırsanız yeterli olmayacaktır .

Sadece bir alıntıyı paylaşmak yerine, onun hakkında ne düşündüğünüzü, bu alıntının başınıza gelen belirli bir şeyle nasıl bir ilişkisi olduğunu açıklayın. Çoğu girişimci bunu yapmaz, bu yüzden göze çarpacaksınız!

Büyük Facebook Etkileşimi Nasıl Elde Edilir hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız , 15 ipucu içeren başka bir blog yazısı oluşturdum. BURAYA TIKLAYIN ve kontrol edin.

( Toplam 71 kez ziyaret edildi, 1 ziyaret bugün )